21.5 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023

Yürüme Futbolu (The Walking Football): Koşmanın Yasak Olduğu Futbol Çeşidi

“Yürüme futbolu” (İngilizcede “the walking football”) olarak adlandırılan futbol çeşidi 2011 yılında Birleşik Krallık’ta ortaya çıkmıştır. Bu futbolda, hepsi 50 yaşın üzerinde olan oyuncuların, top ayaklarında olsun veya olmasın, koşma hakları yoktur. Adaletsizliğin engellenmesi amacıyla bu 50 yaş üstü oyuncular iki kategoriye bölünmüşlerdir: “50 yaş üstü” ve “60 yaş üstü” kategorileri.

Her ne kadar yeni bir futbol çeşidi olsa da yürüme futbolu kısa sürede Birleşik Krallık’ta çok sayıda insan tarafından kabul görerek hızla yayılmıştır. Öyle ki bugün Birleşik Krallık’ta binden fazla yürüme futbolu takımı ve ondan fazla yürüme futbolu ligi olduğu belirtilmektedir. Hatta Manchester City gibi ünlü ve önemli İngiliz futbol takımları bir de yürüme futbolu takımı kurmuşlardır. Bu futbol çeşidinin bu derece hızlı yayılmasını ve önem kazanmasını sağlayan olayın, 2014 yılında yayınlanan ve yürüme futbolundan bahseden aşağıdaki reklam olduğu belirtilmektedir:

Yürüme futbolu her ne kadar ilk bakışta “bildiğimiz futbolun yürüyerek oynananı” gibi algılansa da bundan biraz daha karmaşıktır. Her spor dalında olduğu gibi bu futbol türü de kendine has bazı kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Yürüme Futbolu Derneği (The Walking Football Association) tarafından yayımlanan “2022 Yürüme Futbolu Oyun Kuralları” içerisindeki bilgilere bakılarak, yürüme futbolunun kuralları hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Yürüme futbolunun temel kuralları şunlardır:

  • Topla veya topsuz koşmak yasaktır. Koşulduğunda rakip takıma endirekt serbest vuruş verilir.
  • Maç esnasında top, kafa hizasını geçecek kadar havaya kaldırılamaz.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı (koşma, faul yapma, v.b.) üç kez kural ihlalinde bulunan kişiye hakem “mavi kart” gösterir ve böylece kart gösterilen kişi iki dakika boyunca saha dışında bekletilir.

Birleşik Krallık’ta ulusal turnuvaları düzenlenecek kadar iyi bilinen bir futbol türü olan yürüme futbolu, henüz uluslararası arenada pek bilinmemektedir.

Her ne kadar bazen oyuncuların sahada kalp krizi geçirdiği belirtilse de yürüme futbolu, yaşlı (erkek veya kadın) futbol tutkunlarının hem spor yapabilmeleri hem de sosyalleşebilmeleri için güzel bir etkinlik gibi görünmektedir.

Resmî bir müsabakanın neye benzediği, aşağıdaki video izlenerek daha iyi anlaşılabilir:

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.