21.8 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 24, 2024

Yükseköğretimde Niteliklerin Tanınması Küresel Sözleşmesi

Yükseköğretimdeki ilk yasal olarak bağlayıcı Birleşmiş Milletler belgesi olan Yükseköğretim Niteliklerinin Tanınması Küresel Sözleşmesi, dünya çapında öğrencilerin ve nitelik sahiplerinin yurtdışında çalışma fırsatlarına erişmelerine izin vererek, yüksek öğretimdeki uluslararası iş birliğini güçlendirmeyi ve niteliklerin kalitesi ve güvenilirliği konusunda bütünlük ve etik uygulamaların teşvik edilmesini amaçlıyor.

Küresel ölçekte hareketlilik artacak

Sözleşme, niteliklerin adil, şeffaf tanınmasını sağlamak için bir çerçeve sunacak ve dünya çapında öğrencilerin ve nitelik sahiplerinin yurtdışında çalışma fırsatlarına erişmelerine izin verecektir. Sözleşme, mülteciler ve evlerini terk etmek zorunda kalan diğer kişiler de dahil olmak üzere, “herkesin arka planına bakılmaksızın iyi bir eğitim alabilmesini sağlamak” amacıyla tasarlanmıştır.

Dünya çapında eşit ve erişilebilir yüksek öğretim için önemli bir adım

Yükseköğretim Niteliklerinin Tanınması Küresel Sözleşmesi, öğrencilerin ve nitelik sahiplerinin dünya çapında daha fazla fırsat bulmasını sağlamak için adil, şeffaf nitelik tanınması için bir çerçeve sunacaktır.

Sözleşme, yüksek öğretimde daha eşit ve erişilebilir bir dünya yaratma küresel çabasında önemli bir kilometre taşı olacak. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin temel hedeflerinden biri olan eğitim dünyasında daha eşit ve erişilebilir bir dünya yaratma çabalarına önemli bir katkıda bulunacaktır.

Yüksek öğretim ekosisteminin direkleri için oyun değiştirici bir nitelik

Sözleşme, kalite güvencesi ve uluslararası hareketlilik olmak üzere iki yüksek öğretim ekosisteminin temel direkleri olan iki kilit konuda çok önemli bir niteliğe sahiptir. Yükseköğretimde Niteliklerin Tanınması Küresel Sözleşmesi, herkesin arka planına bakılmaksızın kaliteli yüksek öğrenime erişimini sağlamak için gerekli bir araç ve herkes için yaşam boyu öğrenme fırsatlarını teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://www.universityworldnews.com/post.php?story=20230303090257531

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.