28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

“Yıldız” Ve “Gezegen” Kavramlarının Farkı Nedir?

Yıldız Nedir?

Yıldızlar devasa gaz küreleridir. Bu devasa gaz küreleri, içlerindeki devamlı nükleer tepkimeler sayesinde kendi ısısını ve ışığını üretir. Bu nedenle bu ısı ve ışık kaynakları aşırı derecede sıcaktır ve etrafına ısı ve ışık yayarGezegenler, yıldızların etrafında döner. Güneş Sistemi’nin yıldızı Güneş’tir.[1]

Gezegen Nedir?

Gezegenler gaz olabildiği gibi (örneğin Satürn) katı da olabilmektedir (örneğin Dünya). Ayrıca bunlar, yıldızlara oranla çok daha soğuktur. Çünkü gezegenler ısı ve ışık kaynağı değildir ve yıldızlardan aldığı ısı sayesinde ısınarak yine bunlardan aldığı ışığı yansıtır.

Çoban Yıldızı: Venüs

Bazı durumlarda gezegenler, yıldızlardan aldığı ışığı o kadar çok yansıtır ki bu durum, bir gezegenin yıldız zannedilmesine neden olabilir. Çoban Yıldızı, bu duruma güzel bir örnek oluşturmaktadır.

Çoban Yıldızı adı verilen gök cismi aslında gezegen Venüs’ten başkası değildir. Venüs, Güneş’ten gelen ışınları çok fazla yansıttığından dolayı çok parlak görünmektedir ve bu nedenle, aslında gezegen olmasına rağmen, bir yıldız adına da sahiptir.


[1] Evrende gezegenlerin sayısının yıldızların sayısından fazla olduğu tahmin edilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.