16.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

Yeni Eko-Pişirme Yöntemi ‘WONDERBAG’

images (1)
‘Wonderbag’ elektrik ya da herhangi bir enerji kullanmadan yemek pişirilebilen ve ısıyı tutabilen bir bir bohça. Bu bohçanın en önemli özelliği hem kadınlara hitap etmesi hem de hem de Afrikalı aktivist kadın bir girişimci tarafından icat edilmesidir. Çevresel bozulmanın önemine dikkat çeken bu proje ileriki 5 yılda CO2 emisyonu ve sera gazlarının atmosfere salınımının azaltılmasına katkı sağlayacağına dikkat çekmektedir. Kullanımı ise çok basit. Ön pişirme uygulanan tencere içindeki yemek bu bohçanın içine koyup kapatılıyor. Normal pişirme süresi iki katına çıkmakta fakat yemeğin başında beklemek zorunda kalmadan ve mutfakta yangın riski olmadan yemek pişirilebiliyorsunuz. Yemeği pişirmek için başlangıçta enerji kullanımı söz konusu fakat bu bohça ile enerjiden kısıp zamana eklemiş oluyorsunuz. Yemek pişiren kişi de wonderbag’i mutfağa koyup bırakıyor ve zamanının çoğunu ocağın başında geçirmemiş oluyor. Wonderbag’in avantajlarından bir diğeri ise tencere içindeki yemek yavaş piştiği için yemek hem lezzetli hem de vitamin kaybetmediği için sağlıklı oluyor.
Afrikalı girişimci Sarah Collins tarafından hayata geçirilen bu proje 2013’te Collins’in Davos Ekonomik Forum’una davet edilmesine sağlamış ve 2023 yılına kadar 100 milyon wonderbag dağıtılma hedefi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon önünde kararlaştırılmış.

indir
İzmirli iş kadını Işınsu Kestelli 2012’de Sarah Collins ile bir yaz tatilinde tanışmış ve projenin büyümesi için ortaklığa girişmişler.Kestelli: ‘Wonderbag’i ilk gördüğümde doğa ve çevre dostu olması ve birçok avantajı ile tamamen kadına dokunan niteliği nedeniyle çok sevdim… Evet; bu ticari bir iş, ancak özellikle çevre ve doğaya olan katkıları ve kullanıcıların yoğun olarak kadın olması, toplumun her gelir kesiminden kadına hitap etmesi beni yola çıkarken en çok etkileyen özellikleri oldu. Her yeni Wonderbag kullanıcısıyla doğaya ve çevreye katkı sağladığımızı düşünmek, kadınlarımızın ve tüm kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor olmak bu işin en keyif veren yanı…” Ayrıca Kestelli bu proje için Doğal Denge şirketini kurmuş ve şirket iki yıl içinde sorumluluğunu üstlendiği 23 ülke yayılmış durumda. Bölgesel üs haline gelen Türkiye, wonderbag için 2. üretim merkezine haline gelmiş.  İngiltere’de de satışa sunulan wonderbag, amazon.com’dan alınan siparişlerde bir tane de Afrika’ya gönderilmesi için sipariş ediliyor.

8 Mayıs 2014’te Microsoft’un kurucusu Bill Gates wonderbag için tweet atmış ve ‘Elektrik olmadan çorba pişirebilir misin? Bu ateşsiz pişirici yardım edebilir’ demiştir.

24355590

 

 

Wonderbag Tanıtım

Wonderbag Nasıl Kullanılır?

 

Oğuz Kağan BATI

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler

Mayıs 2014

Işınsu KestelliWonderbag resmi sitesiWonderbag Türkiye
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.