22.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

“White-Out” Kavramı Ne Demektir?

White-out kavramı, kısaca, “bir kişinin görüş alanında yalnızca beyaz rengin var olmasından dolayı bu kişinin görüşünü ve yönünü kaybetmesine” verilen addır.1 Söz konusu kavram özellikle havacılıkta kullanılmaktadır ancak havacılığa özgü değildir. White-out kavramının kullanılabileceği bazı örnek durumlar aşağıda sunulmuştur:

  • Bir kişinin kar fırtınası esnasında, görüş alanına düşen karın aşırı miktarından dolayı, görüşünü ve yönünü kaybetmesi,
  • Bir kişinin büyük bir beyaz bulutun içinden geçerken, bulutun beyaz renginden başka hiçbir şeyi seçememesinden dolayı, görüşünü ve yönünü kaybetmesi,
  • Bir kişinin, karlı bir zeminden yansıyan Güneş ışınlarından dolayı görüşünü ve yönünü kaybetmesi,
  • Bir kişinin, aşırı sisten dolayı, görüşünü ve yönünü kaybetmesi,
  • Bir kişinin, karlı bir zeminin ve bulutlu bir gökyüzünün bir bütün oluşturarak tek renk gibi görünmesinden dolayı, görüşünü ve yönünü kaybetmesi.

White-out, taşıtlarda kazalara neden olabildiği gibi karlı alanlarda yürüyüş, dağcılık veya tırmanış yapan kişilere de zor anlar yaşatabilmektedir. Söz konusu görüş ve yön kaybının neye benzediği, aşağıdaki video izlenerek daha iyi anlaşılabilir:

[1] “White-out” ismi aynı zamanda hem “daksil” anlamına gelmektedir hem de argoda, “bir kişinin uyuşturucu madde aldıktan sonra kendinden geçmesi” durumunu anlatmak için kullanılmaktadır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.