29.3 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Twin Oaks: Eşitlikçi Topluluk

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Virginia eyaletinde, Charlottesville ile Richmond şehirlerinin arasında bulunan Twin Oaks adlı yerleşim yeri[1], Amerikan halkının farklı sosyal kesimlerinden bir araya gelmiş olan toplamda yaklaşık 90 yetişkin ve 15 çocuktan oluşmaktadır. Bilinçli olarak bir arada yaşamayı tercih etmiş olan Twin Oaks sakinleri[2], toplamda 7 evde yaşamaktadırlar. Bu evlerde herkesin yatak odası ayrıdır ancak oturma odaları, banyolar, tuvaletler ve mutfaklar ortak kullanılmaktadır.[3]

Twin Oaks’ta yaşayan insanlar, hayatlarını ABD’nin bireyselci ve maddiyat odaklı yaşam tarzında sürdürmemeyi tercih etmişlerdir. Bu tercih, Twin Oaks sakinlerinin ortak noktasıdır. Bu nedenle de Twin Oaks’un üzerine inşa edildiği değerler (iş birliği, paylaşım, şiddet karşıtlığı, eşitlik ve çevre (ekoloji)), Amerikan ekonomik ve sosyal sisteminin değerlerine benzememektedir. Twin Oaks’ta paradan çok hayat kalitesi ön plandadır.

1967 yılında kurulmuş[4] ve zamanla genişlemiş olan Twin Oaks’ta ortak bir din bulunmamaktadır ve bu topluluğun bir lideri veya seçkin (elit) kesimi yoktur. Twin Oaks’ta herkes eşittir, alınacak herhangi bir kararda herkesin söz söyleme hakkı vardır. Bu nedenle herkes her konuda sorumludur.

Twin Oaks’ta çok fazla iş kolu mevcuttur. Böylece, örneğin, tarımla uğraşmak isteyenler tarımla, makine tamiratıyla uğraşmak isteyenler makine tamiratıyla, mutfak işleriyle uğraşmak isteyenler ise mutfak işleriyle uğraşabilmektedirler. Ayrıca, topluluk üyeleri isterlerse söz konusu işleri kendi aralarında değişerek sırayla farklı iş kollarında çalışabilmektedirler. Böylece, sürekli olarak yeni alanlarda yeni bilgiler edinebilmektedirler ve farklı alanlardaki yeteneklerini keşfederek geliştirebilmektedirler. Ayrıca, sürekli olarak aynı işi yapmak zorunda kalmayarak tekdüzelikten sıkılmamaktadırlar.

Twin Oaks topluluğunun üyeleri, gerçekleştirdikleri tarım faaliyetleri sayesinde, tükettikleri gıdanın yaklaşık %75’ini kendileri üretmektedirler. Ayrıca, ürettikleri bazı ürünleri (hamak v.b. basit mobilyalar, süt, tofu v.b. gıda ürünleri ve tohum) dışarıya satarak ekonomik olarak kendilerine büyük bir oranda yetebilmektedirler.[5] Herkes topluluk için çalıştığından dolayı, elde edilen ekonomik gelir topluluğun masraflarına harcanmaktadır.[6] Böylece lüks ve sınıfsal farklar engellenmektedir. Ayrıca, gelir dağılımı eşitsizliği söz konusu olmadığından, Twin Oaks sakinleri yaptıkları işi para kazanmak için değil, tercih ettikleri için yapmaktadırlar. Böylece daha mutlu olmaktadırlar.

Twin Oaks’ta yetişkin herkes haftada 42 saat çalışmaktadır. Bu çalışma karşılığında topluluktaki herkesin eğitim, barınma, kıyafet, yemek, ulaşım ve sağlık ihtiyaçları karşılanmaktadır.[7] Twin Oaks’ta gerçekleştirilen işler arasında bir hiyerarşi yoktur. Bulaşık yıkarken, yemek yaparken, kitap yazarken veya hükümeti protesto ederken harcanan her saat bu 42 saat toplamına dâhildir.

Twin Oaks üyeleri, politik anlamda olabildiğince aktif kalmaya çalışmaktadırlar. Bu yerleşim yerinde elektrik ve internet bağlantısı mevcut olduğundan dolayı, topluluk üyeleri hem dışarıdan anında haberdar olabilmektedirler hem de kendi düşüncelerini anında dışarıya duyurabilmektedirler. Sosyal adaletsizlikler ve çevresel sorunlar, Twin Oaks üyelerinin odaklandığı temel meselelerdir.

Twin Oaks’ta insanlar küçük bir topluluk içerisinde yaşamaktadırlar ve bu topluluk içerisinde herkes birbirini iyi tanımaktadır. Bu nedenle Twin Oaks’ta topluluk içindeki ilişkiler ve bağlar, şehir hayatındakine oranla, daha sıcaktır ve sağlamdır. Bu da Twin Oaks sakinlerinin, kendilerini topluluğa “ait” hissetmelerini sağlamaktadır. Bu aidiyet duygusu sayesinde insanlar, işlerini yaparlarken kendilerini, ait olduklarını düşündükleri toplumlarına faydalı hissetmektedirler. Bu sayede yaptıkları işlerden zevk almaktadırlar ve genel anlamda mutlu olmaktadırlar.

Günümüz yaşam tarzına alternatif bir yaşam tarzı sunmayı başarmış olan Twin Oaks’a benzer topluluklardan, ABD genelinde binden fazla olduğu tahmin edilmektedir. İlerleyen dönemlerde bu türden toplulukların tüm dünyada yayılıp yayılmayacağı ise zamanla görülecektir.

Buraya tıklayarak Twin Oaks’un resmî Facebook hesabına ve buraya tıklayarak Twin Oaks’un resmî internet sitesine ulaşılabilir. Ayrıca, aşağıdaki İngilizce dilindeki video izlenerek Twin Oaks sakinlerinin günlük hayatı daha iyi anlaşılabilir:


[1] Twin Oaks, Louisa kasabasına yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

[2] Bu türden bilinçli bir şekilde bir arada yaşamayı tercih etmiş olan topluluklara İngilizcede “Intentional Community” adı verilmektedir.

[3] Böylece, Twin Oaks’ta enerji tüketimi asgari düzeyde tutulmaktadır.

[4] Topluluğun kurucuları kabul edilen Kat Kinkade ve arkadaşları, Twin Oaks’u kurarlarken B.F. Skinner’ın Walden Two adlı kitabından esinlenmişlerdir.

[5] Dış dünya ile sürekli ticaret yaptıklarından ve genel olarak etkileşim içinde olduklarından dolayı Twin Oaks sakinleri, Amerikan sisteminden tamamen bağımsız yaşamamaktadırlar. Bu nedenle, örneğin, kendisinin sattıklarıyla aynı veya sattıklarına çok benzer ürünleri piyasaya sürmeyi arzulayacak bir rakip, Twin Oaks’un gelirlerinin düşmesine neden olacaktır.

[6] Ancak bu gelirin bir kısmı, Twin Oaks sakinleri arasında, insanların kişisel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için eşit olarak paylaştırılmaktadır.

[7] Bu nedenle Twin Oaks sakinleri, paraya fazla ihtiyaç duymamaktadırlar.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.