23.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Türkiye’de Petrokimya Sanayii

Petrokimya sanayii, temel hammaddeleri olan nafta ve gasoil gibi sıvı petrol ürünlerinden veya doğal gazdan hareketle, organik ilk, ara ve nihai mallar üreten bir sanayi dalıdır.

Petrokimya sanayii ürünleri nihai tüketiciye öylesine değişik şekillerde ulaşmaktadır ki, çoğu kez tüketici günlük hayatta hemen her an kullandığı pek çok ürünün petrokimya sanayi ile ilişkisinin farkında değildir. Oysa, plastikten mamul naylon kaplar, çeşitli sanayi parçaları, oyuncaklar, torbalar, ilaç ve deterjan şişeleri, otomobil lastikleri, boru, hortum ve contalar, sentetik elyaftan mamul giyim eşyaları, ipler, yapı ve ambalaj malzemeleri, temizleme maddeleri, şampuanlar, boyalar, yakıt katkı maddeleri gibi yüzlerce ürün petrokimya sanayiinden hareketle üretilmektedir.

Türkiye’de plastik sanayii, genel olarak bir yan sanayi durumunda olup henüz istenilen düzeye ulaşamamıştır. Kalite, standart ve teknolojik düzey bakımından gelişmiş dünya ülkelerinin gerisinde kalmaktadır.

Ülkemizde plastik tüketimi, genelde ev eşyası biçiminde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Batı ülkelerinde ise böyle bir tüketim türü yok denecek kadar az olup, plastik tüketimi otomotiv, beyaz eşya, kimya ve elektronik sanayiinde yoğun girdi olarak kullanılmaktadır. Finansman yetersizliği, nitelikli eleman sıkıntısı, hammadde fiyatlarının sürekli yükselmesi, plastik mamullerinin denetime tabi tutulmaması ve kalite standart kontrolünün olmayışı ülkemizde sektörü olumsuz etkileyen belli başlı faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca Gümrük Birliği’ne girmiş olan Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine mensup, patentli firmalar tarafından yapılan, büyük ölçek ve modern teknoloji ile gerçekleştirilen üretime karşı yeterli rekabet gücüne sahip olmaması da en önemli dezavantajı oluşturmaktadır.

Bu nedenle sektörün canlılık kazanabilmesi, gelişebilmesi, çağdaş teknoloji ve üretim standartlarını gerçekleştirmesi, kısaca rekabet gücü kazanabilmesi için gerekli teşvik ve önlemlerin alınması zorunlu görülmektedir.

Kaynak:

“Petrokimya Sanayii”, İzmir Ticaret Odası (Yayın no: 33)

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.