16.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

TİKA, Bosna Hersek’te “Balık Tutmayı Öğretiyor”

1399283585_bosna-hersekte-vakif-arazileri-tika-destegi-ile-tarima-aciliyor-5
Fotoğraf: TİKA resmi sitesi

Bilindiği üzere TİKA uzun süredir yurt dışında yürüttüğü faaliyetler ve gerçekleştirdiği temaslar ile Türkiye’nin son yıllarda uygulamaya çalıştığı “Yeni Türkiye” misyonu çerçevesinde Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere -özellikle- İslam toplumlarına yönelik çalışmaları ile Türk Dış Politikası’nda işlevsel bir kuruluş konumundadır.
Bu kapsamda, TİKA’nın gerçekleştirdiği güncel faaliyetlerinden biri de; iç savaşın etkilerini hala hissetmekte olan Bosna Hersek’te vakıf arazilerinin tarıma açılması projesine traktör, sulama makinaları, biçerdöver, pulluk gibi ekipmanlardan oluşan tarım makinaları temin ederek destekte bulunması oldu.
Ülkenin kuzeyinde bulunan Semberiya Ovası üzerinde, Biyelina ve Yanya’da bulunan verimli arazileri tarıma açma projesiyle; bölgede işsizliğin hafifletilmesi, dışa göçün önlenmesi ve bölgenin kendi öz kaynaklarını kullanabilmesi hedeflenmektedir. Yoğun olarak Sırp nüfusun yaşadığı bölgede, proje Biyelina ve Yanya İslam Birlikleri tarafından başlatılmıştır.
TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar, projeyi tanıtma etkinliğinde teslim edildi. Etkinliğe katılan katılımcılar arasındaki Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç “Bosna Hersek’te yaşayan insanların çoğu yardımlara ihtiyaç duyuyor. Halkımız çalışkandır, fakat savaş bizi fakirleştirdi. Şimdi ise bir şeyler yapmak için fırsatımız var. Biz bağış ve yardım talebinde bulunmuyoruz. Biz halkımıza iş imkanı sağlayacak yatırımlar istiyoruz. TİKA bunu çok güzel bir şekilde yapıyor. Çünkü halkımıza balık vermiyor, balık tutmayı öğretiyor. TİKA’nın halkımıza balık tutmayı öğretecek türden projeleri hayata geçirmesi ülkemiz için çok önemli. Bu nedenle TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” diye açıklamalarda bulundu.
TİKA’nın Bosna Hersek Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç ise Bosna Hersek ve Türkiye’yi birbirine bağlayan ana unsurlardan birinin de vakıf kültürü olduğunu belirterek, “Vakıflar geçmişte olduğu gibi bugün de toplumun güncel ve can yakıcı problemlerine cevap arıyor. TİKA Bosna-Hersek’te 20 yıldır sadece tarihi eserlerin onarımı ile ilgili değil, Bosna Hersek’in işsizlik gibi güncel sorunlarının çözümü için de çalışıyor. Benzer projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.
TİKA bu proje kapsamında yoğun olarak Sırpların yaşadığı Biyelina ve Yanya bölgesine ilk defa yardımda bulunurken projeden elde edilen ürünleri değerlendirmek için yeni projelerin temaslarına başlandığı belirtildi.
Görüldüğü üzere, TİKA ve benzeri kuruluşların yurt dışında gerçekleştirdikleri faaliyetler son dönemde Suriye ve Ukrayna gibi küresel krizlerden bunalan ve yeni bir ivme kazamak isteyen Türk Dış Politikası’na hareket sahası kazandırmaktadır. Bu durum Türkiye’nin tarihi ve kültürel bağları bulunan Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya gibi coğrafyalarda hem politik hem de ekonomik kazanımlar elde edebilmesi açısından oldukça önemlidir.

 

Mayıs 2014

 

Kaynakça: TİKA Bosna Hersek

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.