25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Think-Bank Arama Motoru

Think-Bank Arama Motoru

ABD’deki Think-Tank’ların yani düşünce kuruluşlarının her birinin bir veri tabanına toplanmış ve arama yapmamıza izin veren versiyonudur. Bu düşünce kuruluşları Türkiye dahil Dünyanın tüm ülkeleri ve konuları ile alakalı çalışmalar yapabilmektedir. Tamamen bağımsız olmalarına ve ekonomik olarak büyük meblağların söz konusu olmasına rağmen siyasi ve stratejik önemleri vardır ve belli oranda bağımlı çalışanlarına rastlamak da olağan karşılanabilir. ABD’nin liberal ekonomisi ve siyasal yapısına bakıldığında Think-Tank’ların gözardı edilemeyecek derecede baskısı ve etkinliği söz konusudur.

Körfez Savaşları ve Ortadoğu’daki bir çok sorunda olduğu gibi Think-Tank baskıları ile alınmış bir çok karar görebilirsiniz. Bunlardan belki de en önemlisi ve aslında Think-Tank’ların neler yapabileceğinin göstergesi olarak “Nayirah Tanıklığı” gösterilebilir. Nayirah Tanıklığı kısaca anlatacak olursak,

O zamanlar on beş yaşında olan ve Kuveyt şehrindeki Al – Adnan Hastanesinde gönüllü olarak çalıştığı söylenen Kuveytli bir kız çocuğu, 10 Ekim 1990 tarihinde, ABD Kongresi İnsan Hakları Komisyonu önünde ağlayarak şu ifadeyi vermiştir: “Ben, Iraklı askerlerin silahlı olarak hastaneye geldiklerini gördüm…, kuvözden bebekleri çıkardıklarını, bebekleri, daha sonra ölecekleri soğuk betona bıraktıklarını ve kuvözleri alıp gittiklerini gördüm.” (Nayirah Tanıklığı Videosu için tıklayın)

Daha sonraları ortaya çıkan bir başka gerçek ise şe şekildedir: “Citizens for a Free Kuwait” isimli organizasyon, halkla ilişkiler şirketi “Hill & Knowlton” ajansını on milyon US – Dolar karşılığı, bu kız çocuğunun uydurma hikayesini yaygınlaştırmak için görevlendirdi. (Bununla alakalı New York Times’ın arşivlerindeki makalesi için tıklayın)

Sonuç olarak Think-Tank’ların ne kadar etkili olabileceğine bir örnek vermiş bulunmaktayız. Think-Tank’lar sadece ABD’de olmamakla birlikte tüm dünyada bulunabilmektedir. Örneğin, Türkiye’nin son zamanlarda adından söz ettiren Think-Tank’ı SETA, Ak Parti Hükumeti tarafından da desteklenmektedir.  Aynı şekilde Fransız IFRI ve geçmişten hatırlayacağımız bir sima olan Kemal Derviş’in de çalıştığı Amerikan Brookings bulunmaktadır.

 

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.