28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Tarihte Bugün: 27 Şubat

1594 – IV. Henry, Fransa kralı oldu.
1844 – Dominik Cumhuriyeti, Haiti’den bağımsızlığını ilan etti.
1863 – Türkiye’de bilinen ilk resim sergisi İstanbul Atmeydanı’nda açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi.
1879 – Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.
1880 – Haydarpaşa-İzmit demiryolu işçileri greve çıktı.
1917 – Rus Çarlığı çöktü.
1933 – Reichstag yangını meydana geldi.
1937 – Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi Belkıs, Haliç’te törenle denize indirildi.
1942 – II. Dünya Savaşı: Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk uçak gemisi USS Langley, Japon savaş uçakları tarafından batırıldı.
1943 – Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana eyaletinde bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.
1948 – Çekoslovakya’da komünist parti yönetimi ele aldı.
1955 – Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunan rakibi Emanuel Zambidis’i sayıyla yendi.
1963 – Dominik Cumhuriyeti’nde ilk demokratik seçimler yapıldı: başkan Juan Bosch oldu. Rafael Trujillo’nun diktatörlüğü sona erdi.
1964 – Coca-Cola’nın dünya üzerindeki 1109’uncu fabrikası İstanbul’da açıldı. Tamamıyla yerli yatırımla kurulan şirketin sermayesi 14 milyon liraydı.
1971 – TRT bir açıklama yaparak parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.
1973 – MHP senatörü Kudret Bayhan 15 yıl hapse mahkûm oldu. Bayhan Fransa’ya uyuşturucu madde sokmaktan yargılanıyordu.
1975 – Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) ve çeşitli devrimci kuruluşlar tarafından ” Hayat Pahalılığı ve Faşizmi Protesto ” mitingleri düzenlendi. Malatya, Tokat, Kahramanmaraş, Erzincan ve Adıyaman’daki mitingler saldırıya uğradı.
1976 – Hayali mobilya ihracatı ve vergi iadesi yolsuzluğundan sanık Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi. Gelişen olaylar üzerine Ecevit “Demirel’in siyasi hayatta kalma hakkı yoktur ” dedi.
1978 – Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kenan Evren Genelkurmay Başkanlığına atandı.
1982 – Barış Derneği’nin 44 yöneticisi tutuklandı. İstanbul Barosu Başkanı avukat Orhan Apaydın, Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Erdal Atabek de tutuklananlar arasındaydı. Barış Derneği’nin yöneticileri gizli örgüt kurmak, yönetmek, suç sayılan fiili övmek, komünizm ve bölücülük propagandası yapmakla suçlanıyorlardı. Başkanlığını eski büyükelçilerden Mahmut Dikerdem’in yaptığı Barış Derneği yöneticileri tutuklu olarak yargılanacaklar.
1985 – Bazı Ege illerindeki okulların “Devrim” olan adları değiştirildi.
1988 – Türkiye’de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.
1993 – İnsan Hakları Derneği Elazığ şubesi başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya öldürülmüş olarak bulundu.
1995 – Kuzey Irak’ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.
1995 – Mercedes kaçakçılığından hükümlüyken yeniden yargılanan milli futbolcu Tanju Çolak “suçu ihbar ettiği” gerekçesiyle mahkeme tarafından serbest bırakıldı.
1999 – Olusegun Obasanjo, Nijerya’nın seçimle işbaşına gelen ilk başkanı oldu.
2001 – Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş’i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırdı.
2002 – Hindistan’da Müslümanların Hindu milliyetçileri taşıyan bir treni ateşe vermesi sonucu 60 kişi öldü.
2004 – Filipinler’de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.
2008 – İstanbul’da tersane işçileri taşeron ve güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle art arda gelen işçi ölümler nedeniyle Limter-İş Sendikası’nın çağrısıyla üretimden gelen gücünü kullanarak greve çıktı. Tuzla tersaneler bölgesindeki iki günlük greve yüzde 70 katılım sağlanırken, birçok tersanede işler durdu. DİSK de Tuzla’da “Ya Sendika Ya Ölüm” sloganıyla 24 saatlik oturma grevi ile destek oldu. Grev sonrasında tersane patronları işçilerin taleplerini kabul etti
2010 – Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.