20.4 C
İstanbul
Pazar, Haziran 23, 2024

Takım Elbise Satın Alırken Ve Giyerken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Takım elbise satın alırken ve giyerken dikkat edilmesi gereken detaylar, “ceket ile ilgili dikkat edilmesi gereken detaylar” ve “pantolon ile ilgili dikkat edilmesi gereken detaylar” olmak üzere iki başlık altında toplanabilir.

Ceket ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Takım elbise ceketinin önünde yalnızca iki düğme olması ideal kabul edilmektedir. Ayaktayken bu iki düğmeden yukarıda olanı sürekli ilikli tutulmalıdır. Aşağıdaki düğme ise hiçbir zaman iliklenmemelidir. Ayaktayken ilikli tutulan üst düğme oturulurken açılmalıdır ve oturur pozisyondayken ceketin ön düğmeleri sürekli açık tutulmalıdır.

Takım elbise ceketi gereğinden fazla geniş veya dar olmamalıdır. Eğer ceket bir kişinin sırtındayken ceketin sırt bölgesi kırışıksız (düz) ise ve ceketin omuzları tam oturuyorsa bu ceketin genişliği iyi demektir.

Takım elbise ceketi çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Eğer ceket bir kişinin üzerindeyken bu kişinin kuyruk sokumunu ucu ucuna örtüyorsa, bu ceketin boyu iyi demektir.

Takım elbise ceketinin kollarının uzunluğunun iyi olup olmadığı gömlekten anlaşılmaktadır. Ceket kolunun içerisinde bulunan gömlek kolunun çok az bir kısmı (yalnızca 2 santimetre kadar) ceket içerisinde görünmelidir. Eğer gömlek kolu hiç görünmüyorsa ceketin kolları çok uzun, eğer gömlek kolu çok fazla görünüyorsa ceketin kolları çok kısa demektir.

Ceketin kolunda bulunan düğme deliklerinin gerçek olması ve ceketin kol düğmelerinin gerçekten ilikleniyor olması bu ceketin kaliteli olduğunu göstermektedir. Tuhaf bir detay gibi görünse de 2018 yılında hayatını kaybeden ve sürekli beyaz takım elbise giymesiyle ünlü olan yazar Tom Wolfe’un bir cekette en çok dikkat ettiği detayın bu olduğu belirtilmektedir.

Ceketin göğüs cebine yerleştirilen mendilin rengi ile takılan kravatın rengi birbiriyle uyumlu olmamalıdır.

Son olarak, takım elbise ceketinin ceplerine kesinlikle ağır ve büyük nesneler konmamalıdır. Kalem ise kesinlikle ceketin iç cebinde taşınmalıdır.

Pantolon ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Takım elbise pantolonunun boyu çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Pantolon giyildiğinde pantolonun paçaları ayak bileği hizasında ise bu uzunluk uygun uzunluktur.

Takım elbise pantolonunda kemer kullanmak yerine pantolonun kendinde bulunan sıkma tokalarının veya sıkma düğmelerinin kullanılması ideal kabul edilmektedir.

Pantolonun bel kısmında bulunan sıkma tokası. ©verygoodlord.com

Pantolonun paçası çok dar veya çok geniş olmamalıdır. Pantolon paçasının 18-20 santimetre arasındaki bir genişlikte olması ideal kabul edilmektedir.

Son olarak, eğer pantolonun paçası dışarıya doğru kıvrılırsa, kıvrılan kısmın uzunluğunun 5 santimetre olması ideal kabul edilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.