28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

“Stegofili” Kavramı Ne Demektir?

Yunancadaki “stego” yani “çatı” ismi ve “filein” yani “sevmek, aramak” eyleminden türemiş olan “stegofili” ismi/kavramı etimolojik olarak “çatı sevgisi” anlamına gelmektedir. Günümüzde çıplak elle yüksek mimari yapıların üzerine tırmanmayı seven kişileri nitelendirmek için “stegofili” isminin sıfatı olan “stegofil” (“çatısever”[1]) sıfatı kullanılmaktadır.

İşte “stegofil” bir kişinin Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’ne (katedral yangınından önce) tırmanma görüntüleri:

Stegofiller söz konusu tırmanma işini hem adrenalini hem de etraflarındaki manzaraya yüksek bir noktadan bakmayı sevdikleri için yapmaktadırlar. Ancak çıplak elle yüksek yapılara tırmanmak, düşme riskinden dolayı, bazen aşırı derecede tehlikeli olabilmektedir. Örneğin Fransa’nın ünlü stegofillerinden Sylvain Tesson, 2014 yılında bir kilisenin çatısına çıkmaya çalışırken düşmüştür ve kelimenin tam anlamıyla ölümden dönmüştür.

Ayrıca binaların veya başka yapıların üzerine çıkma eylemi genellikle yasa dışı olduğundan dolayı stegofillerin (polise yakalanmamak için) yapıların üzerine tırmanma denemelerini genellikle ışığın az olduğu veya hiç olmadığı gece veya sabahın erken saatlerinde gerçekleştirmeleri, söz konusu tehlikeyi daha da arttırmaktadır.


[1] Türkçede “çatısever” sıfatı mevcut değildir. Söz konusu sıfat, yazının yazarı tarafından “hayvansever” sıfatından esinlenerek üretilmiştir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.