25 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

“Spotify’ın Ne Kadar Kötü?”: İnsanların Müzik Zevkini Değerlendiren Yapay Zekâ Uygulaması

Selam, ben müzik zevklerini değerlendirmek amacıyla geliştirilmiş bir yapay zekâyım. Başlamak için Spotify’ını görmem gerekecek. Yalnızca ne dinlediğine bakacağım. Hiçbir şey değiştirmeyeceğim veya paylaşmayacağım“. The Pudding ekibi tarafından geliştirilmiş olan yapay zekâ uygulaması, denemek isteyenleri işte bu cümleler ile karşılamaktadır. Kendine tanıtılmış iki milyondan fazla sayıda “nesnel olarak” güzel kabul edilen müzik sayesinde “güzel müzik” kavramının ne olduğunu bilen yapay zekâ, bu sayede isteyenlerin müzik zevkinin (kendi “nesnel” güzellik anlayışına kıyasla) ne kadar kötü olduğunu kişilere, yaptığı analiz sonucunda bildirmektedir.

Resmî adı “Spotify’ın Ne Kadar Kötü? (İngilizcede “How Bad Is Your Spotify?”)” olan bu yapay zekâ uygulaması, Spotify kullanıcılarının izin vermesi üzerine bu kişilerin hesaplarına bağlanarak müzik zevklerini nüktedan bir dille eleştirmektedir. Söz konusu değerlendirme yapılırken uygulama, kişilere bazı sorular da sorabilmektedir. Tamamen İngilizce dilinde olan söz konusu uygulama, yukarıda da belirtildiği gibi, kişilerin hesaplarında yalnızca dinlenmiş olan şarkıları değerlendirmektedir ve hiçbir değişiklik yapmamaktadır.

Söz konusu uygulamaya buraya tıklanarak ulaşılabilir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.