25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

“Shrinkflation” Kavramı Ne Demektir?

Türkçeye “küçülmeflasyon” veya “küçültmeflasyon[1] olarak çevrilebilecek olan “shrinkflation” kavramı, İngilizce “küçülmek” veya “küçültmek” anlamlarına gelen “shrink” eyleminin ve “genel ve devamlı fiyat artışı (veya kısaca ‘enflasyon’)” anlamına gelen “inflation” isminin birleşiminden oluşmaktadır.

Shrinkflation” kavramı, “bir ürünün fiyatının aynı kalırken boyutunun küçülmesi/küçültülmesi” durumunu ve yöntemini anlatmak için kullanılmaktadır. Bu yöntemle ürünlerin fiyatı bariz bir biçimde değil, üstü kapalı bir biçimde yükseltilmektedir. Çünkü tüketici aynı meblağı ödeyerek aynı tüketim malından, çoğu zaman farkında olmadan, daha az miktarda satın almaktadır. Bu nedenle “shrinkflation” kavramının aslında bir “gizli enflasyon çeşidini” anlatmak için kullanıldığı da söylenebilir.

Tüketiciler, satın almak istedikleri ürünün fiyatındaki değişikliklere dikkat etmelerine rağmen bu ürünün boyutlarındaki küçük değişikliklere çoğu zaman dikkat etmemektedirler. Bu nedenle üreticiler de müşterilerini rakiplerine kaptırmamak ve satıştan elde ettikleri geliri düşürmemek amacıyla “shrinkflation” yöntemine başvurmaktadırlar.

Bazı “shrinkflation” örnekleri aşağıda sunulmuştur:

“Shrinkflation” yöntemiyle sayısı azaltılmış olan kâğıt mendil paketi. Eski paket toplamda 120 adet içerirken yeni paket toplamda 110 adet içermektedir. ©mouseprint.org
“Shrinkflation” yöntemiyle paketi inceltilmiş olan kahvaltılık gevrek. ©mouseprint.org
“Shrinkflation” yöntemiyle kavanozu küçültülmüş olan mayonez. ©mouseprint.org

[1] Söz konusu çeviriler bu yazının yazarına aittir. Resmî bir çeviri değildir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.