23.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

Rusya’nın Hava Sahası İhlali

Rusya devlet başkanı  Putin ile Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD, Batı ve Türkiye dahil bazı bölge ülkeleriyle Ukrayna, Kırım ve Suriye konularında gerginlik yaşamıştı. Putin ve Lavrov,  ABD ve Batıyı çifte standart uygulamakla suçladı. Rusya, Kırım’ı ilhak ederken ABD, Batı ve Türkiye’nin hedefindeki Suriye lideri Esad’a yardım sürdüreceğini açıkladı. Bu gelişmeler sırasında Putin orduya da “Savaşa hazır ol” emri verdi. Rusya ile NATO arasında Ukrayna Krizi nedeniyle başlayan gerilim derinleşti. Bu gerilimin ardından Rus ordusunun eyleme geçtiği haberleri Batı ve NATO’da bomba etkisi yarattı. NATO, birçok Rus savaş uçağının Avrupa hava sahasında Baltık Denizi, Kuzey Denizi, Atlantik Okyanusu ve Karadeniz’de Avrupa Hava sahasında askeri manevra yaparken yakaladı. NATO bu uçakların bomba uçakları da içerdiğini söyledi. Bu tür plansız uçuşlar sivil uçuşlar içinde tehlikeydi.

Rus Bombardıman uçakları Portekiz üzerinde uçtu.Portekiz hava sahasında iki kimliği belirlenemeyen uçak tespit etti. Bunun üzerine F-16 lar acil koduyla havalandı. Hiçbir uçuş planı olmadan ve Portekiz Hava Trafiği kontrol merkeziyle iletişime geçmeyen bu uçakların Rus Hava Kuvvetlerine ait Tu-95 bear tipi bombardıman uçakları olduğu anlaşıldı.

Uluslararası Hava Sahasında normalin üstünde sayıda uçakla ve alışılmışın ötesinde yoğunlukta uçuş gerçekleştiren Rus uçakları Türk Hava Kuvvetlerini harekete geçirdi. iki tane Tupolev Tu-95 stratejik bombardıman uçağı ve bu iki uçağı eskort eden  Su-27 savaş uçağı için Türk jetleri havalandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Hava Sahasında Rus askeri uçaklarının hareketliliğinin artmasından dolayı NATO’nun gerekli tedbirleri aldığını açıkladı. 17 Kasım 2014’te Brüksel’de konuşan Stoltenberg bu sene içinde NATO Hava Kuvvetlerinin yaklaşık yüz kere Rus savaş uçaklarının tacizini önlediğini bildirdi ve  “Soğuk Savaş durumunda değiliz ancak Rusya güven kaybı yaşattı. Rusya Soğuk Savaş ve Berlin Duvarının yıkılmasından bu yana NATO ve Rusya arasında kurmaya çalıştığımız yapıcı ilişkilerde geri adım attı” dedi. The Wall Street Journal’a verdiği röportajda ise Nato ve Rusya arasındaki krizin daha kötü duruma dönüşmesini engellemek için şeffaflık ve öngörülebilirliğin gerekli olduğunu söyledi.

Obama hükümetinden üst düzey yetkili ise Rus pilotları tarafından kendi alanının dışında çıkma ve gerek havadan gerekse denizden yoklama tacizlerinde gittikçe artan bir trend görüldüğünü belirtti.
ABD birçok kez Rusya’yı uluslararası hukuka ve komşularının sınırlarına saygı duymaya çağırdı.Rus liderler uzun süredir NATO’yu Rusya’nın varlığına bir tehdit olarak görüyorlardı. Yaptıkları açıklamalar ise bu tür uçuşların provokasyon girişimi olmadığı yönündeydi.

Kaynak araştırma tarihi : 18.12.2014

http://www.abhaber.com/nato-avrupa-hava-sahasi-uzerinde-kontrolunu-artiriyor/

http://www.avim.org.tr/bolge_detay/tr/95241

http://turkish.ruvr.ru/news/2014_10_30/avrupa-hava-sahasi/

http://tr.euronews.com/2014/10/30/nato-rusya-nin-tavri-kaygi-verici/

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/rus-ucaklari-tacizleri-artirdi-104771h.htm 

http://www.gundemrusya.com/nato-rusyanin-hava-aktivitesini-izlemeye-basliyor-3695h.htm 

http://kokpit.aero/rus-bombardiman-ucaklari-portekiz-uctu

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.