22.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

Ross Edgley: Büyük Britanya Etrafında Yüzerek Tam Tur Atan İlk Kişi

Britanyalı Ross Edgley, Büyük Britanya etrafında gerçekleştirdiği 157 günlük yüzme turunu 4 Kasım 2018 tarihinde tamamlayarak “Büyük Britanya etrafında yüzerek tam tur atan ilk kişi” unvanını eline geçirmiştir. Verilen sayılara göre Edgley, bu yorucu 157 gün boyunca toplamda 2.864 kilometre yüzmüştür.

Söz konusu uzun ve yorucu turu her gün toplamda 12 saat (her gün 6’şar saatlik iki oturum hâlinde) yüzerek tamamlayan Edgley’in günde ortalama 18 kilometre yüzdüğü hesaplanmaktadır. Her gün 12 saatlik yüzüşünü tamamladıktan sonra Edgley’in, kendisine refakat eden teknenin içinde geceyi geçirdikten sonra, sabah tekrar kaldığı noktadan turuna devam ettiği belirtilmektedir.

1 Haziran 2018 tarihinde bu heyecanlı ve tehlikeli maratona başlamış olan Edgley’in 4 Kasım 2018 tarihine kadar karaya ayak basmadığı söylenmektedir. Uzun parkuru boyunca soğuk sudaki güçlü akıntılar, fırtınalar ve denizanaları ile uğraşmak zorunda kalan Edgley’in ayakta kalmasını sağlayan ve ağrılarını hafifleten ilacının ise “muz” olduğu verilen bilgiler arasındadır. Yüzücünün 157 günlük parkur boyunca toplamda 500’den fazla muz yediği belirtilmektedir.

Başarıyla sonuçlanan bu rekor denemesi, aslında Edgley’in ilk rekor denemesi değildir. Edgley, bu denemesinden önce Mini marka bir araba çekerek maraton bitirmeyi, Everest Dağı’nın zirvesi ile aynı yükseklikteki bir noktaya halat ile tırmanmayı ve sırtında 45 kiloluk bir kütük ile triatlon bitirmeyi denemiştir. Bu nedenle Edgley, uzun süre yüzmekten dolayı vücudunda oluşan yaralarına rağmen “yüzmekten hiç sıkılmadığını” belirterek, ilerleyen dönemlerde yine farklı alanlarda farklı rekor denemelerinde bulunacağının sinyalini vermiştir.

Ross Edgley’in rekor kırmak için verdiği mücadelenin görüntüleri aşağıdaki videoda bulunmaktadır:

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.