25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Roma’nın Yeni Kadın Belediye Başkanı

2700 yıl sonra ilk defa Roma’nın Belediye Başkanlığı koltuğuna bir kadın oturdu. 5 Yıldız Hareketi’nden (5 Star Movement) Virginia Raggi, Pazar günü yapılan yerel seçimlerde oyların %67’sini alarak Roma’nın Belediye Başkanı oldu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin partisi Demokrat Parti ( Democratic Party) böylelikle ağır bir yenilgiye uğratıldı. Roma’yı ve Torino’yu kaptıran Renzi, bir dahaki seçimde daha sıkı çalışmaları gerektiğini belirtti.

Seçimlerin ardından zafer konuşması yapan Raggi, “yeni bir dönem başlıyor” açıklamasını yaptı. Uzun yıllar boyunca Roma Belediye’sinin mafyavari bir şekilde yönetildiğini, artık daha transparan ve daha eşitlikçi bir anlayış getireceklerini belirtti.

Avukat ve konsey üyesi olan 37 yaşındaki Raggi, evli ve bir çocuk annesidir. Düzen karşıtı bir hareketin içerisinde bulunması sebebiyle 2018’de gerçekleştirilecek olan genel seçimlerde Renzi’nin partisini epey bir yıpratacağa benziyor.

Raggi’nin parçası olduğu siyasi parti, (5 Yıldız Hareketi Partisi) yedi sene önce komedyen Beppe Grillo tarafından kurulmuş bir partidir. Roma’nın alınması büyük bir şok etkisi yaratmadı. Çünkü birkaç yıldır ekonomik harcamaların skandal boyutlara ulaştığı biliniyordu. Fakat Torino’nun kaybedilmesi tüm İtalyan halkı için önemli bir gelişmeydi. Torino’nun başına da kadın adaylardan Chiara Appendino geldi.

Renzi’nin şöhreti nedeniyle , Milano, Demokrat Parti’nin elinde kaldı. Fakat 2014’te görev başına gelen Renzi büyük ekonomik sıkıntılarla ve istihdam yaratma sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kaldı. Ayrıca banka sektöründe meydana gelen skandallar nedeniyle de epey bir yara almış oldu. Seçimin ardından konuşan Renzi, sonuç ne olursa olsun hiçbir şekilde istifa etmeyeceğini açıkladı.

Raggi, “Bu sonuç, beklentilerin üzerinde bir sonuç. Gerçekten tarihi bir sonuç. Gelecek beş sene boyunca hergün çalışmalıyız. Çünkü çok zorlu bir dönem bizi bekliyor. Ne kadar zor olsa da Roma’nın nasıl daha iyi bir şehir olacağını biliyoruz. Yapmayı planladığımız şeyler konusunda başarılı olacağız.”

Şu an Raggi, İtalya siyasetinin en tanınmış isimlerinden biri haline gelmiş durumda. Roma’nın yolsuzlukluklara çalkalanan kurumlarının eski haline getirileceğini ve 20 yıldır kötü giden siyasi yapının tekrar iyileştirileceğin sözünü veren Raggi, 2018’deki genel seçimlerde Renzi’nin en büyük rakibi olacağa benziyor.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/world/2016/jun/19/rome-likely-to-have-elected-its-first-female-mayor

http://www.aljazeera.com/news/2016/06/rome-poised-elect-female-mayor-virginia-raggi-160619080951104.html

http://www.euronews.com/2016/06/20/5-star-women-the-new-female-mayors-of-rome-and-turin/

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.