23.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 20, 2024

Oculus Rift ve Gear VR

Oculus VR uzun zamandır oyun endüstrisinin devleri tarafından sıkı bir takip altındaydı. Oculus VR Rift’i tanıttığı günden beri dünya teknolojide hızlı bir atağın daha etkisi altında.

Rift, HMD yani ‘Head-Mounted Display’ adı verilen tipte Oculus VR firması tarafından geliştrilen bir ‘sanal gerçeklik’ cihazı. Oculus VR henüz bağımsız bir firma iken 2012 yılında kurucu Palmer Lucky ve Oculus VR yöneticisi Brendan Iribe tarafında başlatılan Kickstarter (ABD merkezli global bir fundraising firması) projesi ile Rift için yaklaşık olarak 2.4M $ toplandı.

Palmer Luckey ve Doom oyunun yaratıcısı olan John Carmack’in bir araya gelmesiyle 2012 Electronic Entertainment Expo’sunda Doom 3 oyununun Rift platformunda geliştirilmiş haliyle ilk prototipin tanıtılamasından beri günümüze epey bir yol alınmış durumda.

En son 25 Mart 2014’te Facebook 400M $ nakit ve 1.6 Milyar $ değerinde Facebook hissesi toplam 2 Milyar $ karşılığında Oculus VR’ı satın alacağını açıkladı.

Temmuz 2014’te satın alma işlemleri bitti. Şimdi ise piyasa Facebook’un Oculus’u ile teknoloji devi Samsung’un akıllı telefonlara bağlanabilen Gear VR üzerine beraber çalışmaya başladıkları haberi ile sallanıyor. Samsung bu atağı ile Apple’ın bir adım önüne geçmeyi düşündüğü açıkça ortada.

Şu anda en son olarak DK2 (Developer Kit 2) versiyonu olan Rift’in ise çıkış tarihi kesin olmamakla birlikle kurucular Palmer Lucky ve Nate Mitchell tarafından yapılan açıklamaları göre 2015 yılında tüketici versiyonununda çıkması bekleniyor. Tahmini fiyat açıklamaları ise umut vaadedici. Lucky ve Mitchell fiyatın yaklaşık 200$ ile 400$ aralığında olacağı yönünde.

Yazımı Oculus Rift oyunlarının bize nasıl bir tecrübe sunabileceğini açıkca gösteren ‘Pollen’ adlı Rift için optimize edilmiş oyunun trailer’ını sizlere sunarak bitiriyorum. Sağlıcakla kalın.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.