28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Moğolistan’ın Coğrafi Hedefleri

Moğolistan’ın denize kıyısı yoktur ve günümüzde, komşuları Rusya ve Çin arasında sıkışmış durumdadır. Moğolistan’ın büyük bir kısmı yayladır, ancak ülkenin batısında bulunan Altay Dağları, Moğolistan’ın en yüksek noktasını oluşturur. Bu yükseklik 4200 metreden fazladır. Ülkenin güney sınırında ise Gobi Çölü uzanmaktadır. Moğolistan’ın en belirgin coğrafi unsuru, ülkeye hem fırsat sunan, hem de ülkeyi savunmasız kılan geniş stepleridir.

Cengiz Han önderliğinde Moğol atlı okçuları 13. yüzyılda bu steplerden çıkarak Avrasya’daki tüm yerleşik uygarlıklar üzerinde hâkimiyet kurmuşlardır. Ancak Moğollar’ın teknolojik gelişmişlik düzeyleri yetmemeye başladığında, söz konusu düz topraklar Moğollar’ı coğrafi bariyersiz, yani savunmasız bırakmışlardır. Bu nedenle de Moğol İmparatorluğu, 60 yıl içerisinde parçalanmaya başlamıştır.

Bugün, Moğolistan’da çoğunluk olan Halhalar’ın bir kısmı ve eskiden beri Moğollar’a ait olmuş topraklar Çin sınırları içerisindedir. Bu da Moğolistan’ın güney sınırlarında güvenlik sorunları yaratmaktadır.

İkliminden ve coğrafyasından dolayı Moğolistan, Dünya’nın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip ülkesidir. Ülkede yaşayan toplam 3 milyondan az kişinin yaklaşık üçte biri başkent Ulan Batur’da yaşamaktadır. Geleneksel olarak hayvancılıkla uğraşan Moğol toplumunda bugün, tarımın toplam ekonomideki payı %15’ten azdır. Bugün daha çok büyük kömür, bakır, altın ve uranyum rezervleri, aynı zamanda nadir toprak elementleri, ülkeye büyük miktarda uluslararası yatırım çekmektedir. Ancak bu durum Moğolistan’ı, çıkarılacak madenin değerlendirilmesi konusunda, dış devletlere bağımlı kılmıştır. Aynı zamanda limanının olmaması Moğolistan’ı, doğal kaynaklarını ihraç edebilmesi için, Rusya’ya ve Çin’e bağımlı kılmaktadır. Bu nedenle Moğolistan, Rusya ve Çin’in ülke üzerindeki etkisini azaltabilmek için üçüncü bir güç aramaktadır. Ancak Moğolistan’ın coğrafi açıdan izole konumu, başka bir dış gücün söz konusu coğrafi engelleri dengeleyip ülkeye müdahale etmesini engellemektedir.

Bunun bir sonucu olarak da bugün Moğolistan, kendisinden çok daha güçlü komşuları arasında sıkışıp kalmış durumdadır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.