17.5 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Meritokrasi – Ücretsiz E-Kitap Paylaşım Ağı

Dünyada kitap satışlarının hızla dijital cihazlar üzerinden sürdürülmesinin aksine ülkemizde e-kitap satışı ve cihazlarının kullanımı ile ilgili eksiklikler bulunmaktadır. Bunun farkına varan birkaç ekşi sözlük yazarı, internet üzerinden klasörlerin senkronize edilmesine imkan tanıyan bir program aracılığıyla paylaşıma açık bir klasör oluşturmuşlar. Bu klasörde belirli standartlara uygun formatlarda e-kitaplar paylaşılmaktadır.

Kitapların paylaşımı ile ilgili her ne kadar etik olarak paylaşımlar devam etmekte ise de gençlerin kendi aralarında bu tarz bir bilgi paylaşımında bulunması iyi niyetli bulunduğundan olsa gerek, şimdiye dek herhangi bir yasal müdahale ile karşılaşılmadı. Konu ile ilgili “Entry” aşağıdaki gibidir:

giriş:

bahse konu edilmiş ağın ekşi sözlük sitesi ile ve bu entry’nin yazarı ile hiçbir bağlantısı yoktur. ekşi sözlük tüzel olarak ben ise şahıs olarak her türlü organik bağ iddiasını kesin olarak red ediyoruz. ağın gerçek adı meritokrasi e-kitap ağıdır. moderasyon dilerse entry’leri ekşi kelimesini içermeyen başlığa taşıyabilir. aşağıda verilmiş her şey sadece ve sadece bilgilendirme amaçlıdır.

tartışma:

twitter içinde bu konu ile ilgili tartışma # m e r i k i t a p hashtagı çevresinde döner. tweet atarken bu tag’ı kullanarak tartışmaya katılabilirsiniz.

nedir:

meritokrasi e~kitap ağı bittorrent sync programı üzerinden yaratılmış bir torrent ağıdır. meritokrasi ağına bağlanmak için aşağıda verilen adımları sırasıyla uygulayın.
not: herkesi bittorrent sync 1.3.109 sürümünü kullanmaya davet ediyoruz. sync her yeni güncelleme ile ağırlaşmaya ve para istemeye başladı.

kurulum:

1. pc-windows:

# bu sync 1.3.109 sürümü. daha hafif ve daha iyi. tavsiye edilir: sync 1.3.109.
bu da paragöz ve ağır olanı. tavsiye edilmez. karar sizindir: sync son sürüm.
şu linkteki ‘b3t’ ile başlayan kodu kopyalayıp aşağıda verilen resme uygun bir şekilde programa girin.
şu resimde anlatıldığı gibi kodu girin ve klasörü belirtin. dht’yi açmayı sakın unutmayın. resimde anlatılan sync versiyonu 1.3.109’dur. resme sonradan yeniden ulaşmak için şu akılda kalıcı kısa linki hatırlayın. http://tiny.cc/mericaps
# hemen bağlanmayabilir. programı çalışır durumda bırakın. ta ki bağlanıncaya kadar.

2. pc-linux:

# linux kullanan adama rtfm diyoruz. siz linux kullanıyorsanız kendi yolunuzu bulursunuz. ayrıca bu başlıkta linux kelimesini aratn. anlatan bir entry bulursunuz.

3. mac-osx:

windows ile aynı mantık. http://getsync.com/ sitesinden mac için olan sürümü indirin ve pc için anlatılan şekilde kodu girin.

4. android:

# android marketten ‘bittorrent sync’ uygulamasını indirin. klasör ekle deyin. klasör seçin ve meritokrasi anahtarını ekleyin.

5. iphone ve ipad-ios:

# appstore’dan ‘bittorrent sync’ diye arayın. arayüz android gibidir. android’de olduğu gibi meritokrasi anahtarını ekleyin.

açıklamalar:

# inen kitaplar epub uzantılıdır.
# okumak için:
• pc: calibre ya da sumatra pdf.
• android: moon+ reader.
• iphone ve ipad: ibooks.
• mac: google da arayın.
• windows phone: bookwiser.
• java destekleyen telefon: albite reader.
• kindle : önce bilgisaya calibre indirin. kindle’ı bilgisayara bağlayın. calibre kindle’ı tanıyacak. kitabı seçip gönder deyin.
• kobo ve nook ve calibro: bilgisayardan dosyaları cihaza atın.
# inen kitapları silmeyin. adını değiştirmeyin. taşımak yerine kopyalama ile başka klasöre atın. yoksa sürekli yeniden indirilir.

kitap gönderme:

# sisteme sadece ve sadece çok kaliteli epub kitaplar ekleniyor. gönderilen kitaplar anonimlik için bazı fontlardan ve bilgilerden arındırılıyor. göndereceğiniz kitap kaliteli ve epub formatlı değilse boşuna zahmet etmeyin.
# satın aldığınız ekitaplar büyük ihtimalle drm adı verilen ve politik olarak red ettiğimiz bir dosya koruma mekanizması ile ‘zehirlenmiştir’. b u r a d a n bunu nasıl kaldıracağınızı öğrenin.
# ekitap olarak bulunamayan kitaplar genelde önce tarayıcı ile sayfa sayfa taranır. pdf formatında kayıt edilir. bu pdf ocr programları ile text yapılır. a y r ı n t ı l a r için tıklayın.
# kitap göndermek için meritokrasi klasörü içindeki duyurular.txt içinde (meritokrasi@mail.ru) mail adresini kullanabilirsiniz. kitaplar epub olmalı. kaliteli olmalı. yoksa ağa eklenmez.
# bazen belli nedenlerle sistemden kitaplar silinebilir. bu durumda bakmanız gereken yer meritokrasi klasörünüzdeki [.syncarchive] isimli gizli klasördür. sistemden silinen kitaplar 30 gün boyunca burada bekler.

linkler:

http://www.tiny.cc/nasil (bu entry)
http://www.meritokrasi.org/ (topluluk ana site)
http://tiny.cc/meriface (facebook grubu )
http://www.tiny.cc/merigood (goodreads)
http://tiny.cc/merigrup (google grup)
http://tiny.cc/meriweb (eski web sitesi)
http://tiny.cc/meridoc (google doc)
http://www.twitter.com/eksimeritokrasi
http://tlk.io/meritokrasi (chat)
free.thebookofbilge.com (katalog)

yasal:

işbu sistemi kuran, işleten, organize eden kişiler anonimdir. bu entry tamamen yasal ve sözlük formatına uygundur. internette bir dosyayı barındırmak yasak bile olsa o dosyaya link vermek yasalara göre suç değildir. entry sahibinin sistemle hiçbir bağlantısı yoktur. sistemi kuran, işleten kişi ya da kişileri tanıdığını kesin bir dille red eder. yukarda verilmiş linklerde bulunan sitelerin ağla organik bir bağı yoktur. grup ya da sitelerde illegal dosya paylaşımına izin verilmez. sadece bilgilendirme amaçlıdır.
________________________________________

anketler:

# anket 1: http://strawpoll.me/5246357
(ağın bilinirliği ve bağlı kişi sayısı ile ilgili)
# anket 2: http://strawpoll.me/5257246
(ağı kullanan kişilerin yaş aralığı)
# anket 3: http://strawpoll.me/5257276
(eğitim durumları)
# anket 4: http://strawpoll.me/5257305
(ağ içindeki kitapları okumak için kullanılan cihazlar)

katalog:

Aynı ekibin kurmuş olduğu meritokrasi e-kitap ağının online kataloguna göz atmak için lütfen tıklayın.

Not: Linkler ve başlıklar belirli aralıklarla güncellenmiştir. Lütfen hata veya eksik link durumunda sayfanın altından yorum olarak veya iletişim sayfamızdan formla iletişime geçin.

Kaynak:

İlgili ekşi sözlük entrysi.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.