9.6 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 4, 2024

Meksika Pesosu Hillary Clinton’ın, Seçimin İlk Karşılaşmasını Kazandığını Söylüyor

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin güncel sonuçlarını merak ediyorsanız, Meksika Pesosu’nu izlemeniz en iyi yöntemlerden biri olacaktır. Meksika Pesosu bu günlerde finans sektöründe seçimi kimin önde götürdüğünü anlamak için iyi bir gösterge durumuna geldi.

Trump ve Clinton, 26 Eylül akşamı televizyon programında karşı karşıya geldiler. Karşılıklı sorular ve cevaplarıyla kendi kampanyalarını savundular ve halkı ikna etmeye çalıştılar. Karşılaşmanın en somut sonuçlarını ise Trump’ın planlarından ötürü, Meksika Pesosu’nun ABD Doları karşısındaki artışına ve azalışına bakarak gözlemleyebiliriz.

Trump’ın Meksika ile ilgili şimdiye dek açıklamış olduğu planlarına bakacak olursak, Trump’ın seçimleri kazanması durumunda Meksika ekonomisini zor günlerin beklediği söylenebilir. İşte tam da bu yüzden Meksika Pesosu’nun dün geceki (26 Eylül akşamı) artışına bakarak seçimin ilk TV karşılaşmasının Hillary Clinton tarafından kazanıldığını söylemek mümkün.

Dün ABD saati ile 21:00 itibarıyla Meksika Pesosu ABD Doları karşısında %2’lik ani bir artışla gecenin galibinin Clinton olduğunu ilan etti.

 

Meksika Pezosu'nun ABD Doları Karşısındaki Dalgalanmaları - ATLAS
Meksika Pesosu’nun ABD Doları Karşısındaki Dalgalanmaları – ATLAS

Commerzbank döviz analistleri, Meksika Pesosu’nun durumunun 8 Kasım’daki seçimlere kadar belirsizliğini koruyacağını belirtti ve ekledi: “Meksika için babasından kalan belirsiz miktardaki parasıyla mülkiyet kralı (Donald Trump), Meksika ekonomisi için önemli riskleri beraberinde getirecektir.

Trump’ın Meksika ile ilgili planı ise; Meksika sınırına Meksika’nın finanse etmesi gereken bir duvar inşa etmek ve tüm yasa dışı göçmenleri sınır dışı etmek. Aynı zamanda Kanada ve Meksika ile yapılan NAFTA’dan (North American Free Trade Agreement- Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) çekilmekte kararlı olduğunu ve bu anlaşmanın gelmiş geçmiş en kötü anlaşma olduğunu söylemesidir. Trump’ın bu planlarından ötürü Meksika Pesosu ve Kanada Doları, ABD’deki seçimlere bağlı dalgalanmalar göstermektedir.

Aynı zamanda Kanada Doları da aynı gece artış göstererek Clinton’ın ilk karşılaşmadaki zaferinden(!) NAFTA’nın yürürlükte kalacağı sinyallerini verdi.

Bu yazı http://qz.com/792818/the-mexican-peso-says-hillary-clinton-won-the-first-us-presidential-debate/ adresindeki haberden çevrilerek yayınlanmıştır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.