22.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

Meksika Hükümeti, Zapatist Hareket ve NAFTA

Kuzey Amerika ülkelerinden birisi olan Meksika’da, 1994 yılı itibariyle uluslararası kamuoyunun o tarihe kadar çok da tanımadığı bir hareket sesini duyurmaya başlamıştır. EZLN   olarak adlandırılan bu örgüt yerli halkın haklarını savunmak maksadıyla hareket ettiğini ve edeceğini duyurmuştur. Mek­sika’nın dağlık bir bölgesi olan Chiapas ’ta ortaya çıkan oluşum çoğunlukla Maya yerlilerinden oluş­makta ve ismini 1910-1917 Meksika Devriminin öne çıkan isimlerinden Emiliano Zapata’dan almakta­dır.

Bu hareketin nedenleri, sonuçları araştırmayı yaptığınız tarafa göre farklılık göstermektedir. Eğer konuya çatışmanın esas 12345taraflarından biri olan ve 1994 yılından sonra iki defa değişiklik yaşamış hükümet tarafından bakacak olursanız doğru ifadeleri kullanmanız durumunda hareketi toplumun dü­zenini, huzurunu bozacak bir temele oturtmanız mümkündür. Aynı şekilde yeri geldiğinde ”sözümüz silahımızdır” sloganını silahsız bir çatışma yürüterek hayata geçirmeyi başarabilen; temel özgürlükler olarak nitelendirdiğimiz, koşulsuz yaşama hakkı kadar doğal gereksinim olan; hak, eşitlik, demokrasi, özgürlük için tüm haksızlıklara ”Ya Basta!”  diyen bir grup tarafından baktığınız da ise hükümeti dış güç­lerin bir esiri olarak görmek ve neredeyse tüm faaliyetlerini eleştirmek mümkündür.
Benim bu raporda izleyeceğim yol ise olabildiğince ortada kalarak, taraf olmadan ama bir okadar da zamanın bir devlete, bir hükümete ve o ülkenin toplumuna yüklediği zorunlulukları göz önünde bu­lundurarak bir durum analizi yapmak olacaktır.
Sudan sebeplerle topyekün savaşlara girilebilen, kısa aralıklarla büyük dünya paylaşım savaşları yaşa­dığımız dönemler geri de kaldı. Artık gücü elinde tutmak isteyen top tüfek değil, aklını kullanmak zo­runda çünkü artık gücün ve hayatta kalmanın anahtarı ” güçlü ekonomi ”, ” güçlü ittifaklar”. Böyle bir düzen içinde ben çalışmamı bu hareketin belkemiği olarak gördüğüm ve aslında yeri geldiğinde başka ifadeler kullanılarak anlatılmaya çalışsa da temel de hep aynı yere çıkan NAFTA  üzerine kur­dum.

Makalenin Tamamını PDF okumak için tıklatın.
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.