21.5 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023

Matthaus Schwarz: Dünyanın İlk Moda Kitabını Yazan Muhasebeci

Matthaus Schwarz, 1497 yılında Almanya’nın Augsburg şehrinde doğmuştur. Schwarz, dönemin zengin bir Alman ailesi için (Fugger Ailesi) muhasebeci olarak çalışmıştır ve stil ile kıyafete olan ilgisi sayesinde dünyanın bilinen ilk moda kitabını bilerek veya farkında olmadan yazmıştır.

Schwarz, 23 yaşından 63 yaşına kadar, özel günler için giydiği kıyafetler üzerindeyken kendi renkli portresini anlaştığı ressamlara çizdirerek [1] tam 40 yıl boyunca bu kıyafetlerin renkli kaydını tutabilmeyi başarmıştır. [2] Söz konusu portrelerin her birinin üzerinde Schwarz’ın kendi yaşı, kıyafetin giyildiği tarih, Schwarz’ın giydiği kıyafet ile ilgili detaylar ve kıyafetin hangi etkinlik için giyildiği yazmaktadır. [3]

Matthaus Schwarz’ın tablolarından biri. Açıklama olarak “21 yaşındayım. Haziran 1518. Eskrim öğrenmek istediğim zaman. Üzerimdeki kıyafet Brüj’den gelme ipek satenden” yazmakta. (Kaynak: independent.co.uk)

Schwarz, söz konusu portre çizdirme çalışmalarına tam olarak 1520 yılında başlamıştır ve 40 yıl süren çalışmalar sonucunda toplamda 137 renkli portre ortaya çıkmıştır. Daha sonra Schwarz, bu portreleri birleştirerek “Kıyafet Kitabı (Trachtenbuch)” başlıklı bir kitap hâline getirmiştir. Ancak Schwarz’ın kendi portrelerini yaptırarak bunları bir arada toplamadaki amacının ne olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Kitabın yapılma amacı her ne olursa olsun ortaya çıkan bu kitap, tarihî bir kayıt olarak büyük önem arz etmektedir. Bunun temel nedeni her resmin üzerine düşülmüş olan açıklayıcı notlardır. Bu notlar sayesinde o dönemde insanların özellikle törenlerde ve eğlencelerde ne tür kıyafetler giydikleri daha iyi anlaşılmaktadır. Ayrıca Schwarz’ın toplumun en üst tabakasından olmayışı, bize 16. yüzyılda Avrupa’da modanın, toplumun alt kesimlerinde de önemli olabildiğine dair fikirler sunmaktadır.

77 yaşında hayatını kaybeden Schwarz, 63 yaşından itibaren kendi portrelerini çizdirmeyi bırakmıştır. Kendisinden sonra oğlunun da kendi portrelerini çizdirmesi için oğlunu teşvik etmiştir, ancak oğlu Veit Konrad Schwarz 19 yaşından sonra kendi portrelerini çizdirmeyi bırakmıştır.

Matthaus Schwarz’ın kitabının orijinali günümüzde Almanya’nın Braunschweig şehrindeki Herzog Anton Ulrich Müzesi’nde bulunmaktadır.


[1] Schwarz’ın hayatı boyunca toplamda üç ressam ile çalıştığı belirtilmektedir.

[2] Schwarz’ın bütün portreleri kıyafetli değildir, kendisinin 29 yaşındayken çizdirdiği nü portresi de bulunmaktadır. Nü portrelerin o dönemde oldukça ender bulunduğu belirtilmektedir.

[3] Schwarz’ın portreleri kendisini olduğu gibi göstermektedir. Yani Schwarz tablolarında, olduğundan daha ince, daha uzun veya daha güçlü resmedilmemiştir. Bu tür realist çizimlerin de o dönemde ender rastlanan çizimler olduğu belirtilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.