28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Mario’nun Gezegeni Fiziksel Açıdan Var Olamaz

Nintendo’nun maskotu Mario’nun gezegeni bizim evrenimizde fiziksel açıdan var olamazdı. En azından astrofizikçi Gabe Perez-Giz’in yaptığı küçük araştırma bize bunu gösteriyor. Gabe Perez-Giz, kendisine: “Süper Mario steroid almış bir kangurudan bile daha yükseğe zıplayabiliyor ancak bunu nasıl yapabiliyor? Bizim de üzerinde Mario gibi zıplayabileceğimiz bir gezegen var mı?” sorularını sorarak araştırmasına başlıyor ve Super Mario World oyununun 1990 sürümünde Mario’nun 3,5 metre yüksekliğe kadar zıpladığını, bu 3,5 metre yükselikten inişinin ise sadece 0,3 saniye sürdüğünü analiz ediyor.

Bu verilerden yola çıkarak Gabe Perez-Giz, Mario’nun Dünya’nın yer çekiminden sekiz kat daha fazla yer çekimine sahip bir gezegende var olduğunu hesaplıyor. Ancak “bizim Güneş sistemimizdeki ve hatta bizim evrenimizdeki hiçbir gezegenin bu türden bir yer çekimi miktarına yakın bile olmadığını” belirtiyor.

Bu nedenle de “Mario’nun büyük bir olasılıkla insan olmadığını” da ekliyor. Eğer Mario insan olsaydı, kendisi bu türden bir gezegende yaşayamazdı. Çünkü yer çekiminin ağırlık üzerinde bir etkisi var. Dünya üzerindeki yer çekimi değeri 9,8 m/s2.[1] Ay üzerinde ise söz konusu değer yalnızca 1,622 m/s2. O hâlde Dünya üzerinde 70 kg olan bir kişi, Ay üzerinde yalnızca 11,3 kg ağırlığında olurdu. Aynı şekilde, Mario’nun gezegeninde normal bir insan kendi ağırlığını bile kaldıramazdı. Bu nedenle de Mario’nun bacakları inanılmaz derecede güçlü. Gerçekten de “eğer Mario Dünya üzerinde olsaydı, bacaklarının gücü sayesinde 27 metre zıplayabilirdi”.

Dünya’daki yer çekiminden sekiz kat daha fazla yer çekimine sahip olan Mario’nun gezegeninde kan da ağırlaşırdı. Bu nedenle de kalbimiz, Mario’nun gezegeninde beyne yeterince kan pompalayamazdı ve Gabe Perez-Giz’e göre “böyle bir durumda gerçek bir İtalyan tesisatçı ya bayılırdı, ya da ölürdü“. Öbür yandan Business Insider’ın belirttiğine göre “insanların büyük bir çoğunluğu Dünya’daki yer çekiminin beş katı daha güçlü bir yer çekimine dahi dayanamazlardı ve bayılırlardı”.

 

[1] Yani Dünya üzerinde yukarıdan bırakılan bir cisim, yer çekiminin etkisiyle, saniyede 9,8 metre düşmekte.

 

* Bu yazı “http://www.slate.fr/story/98381/monde-mario-physiquement-impossible” makalesinden tercüme edilmiştir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.