Linux nedir?
Linux nedir?

Linux nedir? Neden Linux Kullanmalıyım?

Kısaca Linux Nedir?

Linux veya GNU/Linux (telaffuz: Lin-uks); Internet üzerinden haberleşen çok sayıda gönüllü programcının desteğiyle Linus Torvalds tarafından baştan başlanarak geliştirilmiş GNU/Linux işletim sisteminin çekirdeğidir. 1991 yılında ismi duyrulmuştur.

Linux nedir? Neden Linux Kullanmalıyım?

Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV’ler, tabletler, araç içi sistemler ve süper bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından dünya çapında ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın en güçlü 10 süper bilgisayarında kullanılmaktadır.

Linux işletim sistemi beklenenin aksine yüksek donanım gücüne ihtiyacı yoktur. Piyasadaki hemen hemen her bilgisayarda aktif olarak kullanabilirsiniz. Hatta eski bilgisayarlarınızda dahi rahatça kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda Linuxu kısa şekilde tanımış olduk, bundan sonraki teknoloji yazılarımızda daha çok değineceğiz. Sorularınız olursa lütfen çekinmeyin.

Hakkında Ömer

İlginizi Çekebilir

Kardak Krizi

Krizin başlangıcı,  iki ülkenin yaşadığı diğer krizlerin aksine, diplomatik olarak çıkmamıştır.  25 Aralık 1995 tarihinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.