23.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 18, 2024

Les Pics D’Or: Fransa’da “Evsiz Karşıtı Düzenekleri” Kınamak Amacıyla Verilen Ödüller

2012 yılında yapılan bir araştırma sonucunda Fransa’da toplamda 143 bin evsiz insan olduğu belirlenmiştir. Kalacak konutları olmadığı için sokakta kalmak zorunda olan bu insanların sokakta bir yer bulup oraya yerleşmeleri turistleri ve müşterileri rahatsız ettiğinden dolayı Fransa’daki belediyeler ve özel işletmeler evsizlerin, özellikle şehir merkezlerinde, sokakta bir yerlere yerleşmelerini istememektedirler.

Hâl böyle olunca Fransa’da belediyeler ve özel işletmeler, evsizlerin sokakta bir yerlere yerleşmelerini engelleyebilmek amacıyla çeşitli yaratıcı önlemler almışlardır. Söz konusu yaratıcı önlemler, genellikle, bir kişinin yatabileceği veya yerleşebileceği uzunluktaki ve genişlikteki yerlere çeşitli somut engelleri yerleştirme yoluyla alınmışlardır. Yani, kısaca, söz konusu düz ve geniş alanlar dikenler, teller, kaktüsler v.b. somut engellerin yerleştirilmesiyle “üzerinde yaşanamaz” hâle getirilmişlerdir. Bu somut engellere Fransızcada “Evsiz Karşıtı Düzenekler (Dispositifs anti-SDF)” adı verilmektedir.

İşte Fransa’nın evsiz karşıtı düzeneklerine farklı şehirlerden bazı örnekler:

Paris metrosundaki bir evsiz karşıtı düzenek ©LeParisien
Montpellier’deki bir evsiz karşıtı düzenek ©France3
Paris’teki bir evsiz karşıtı düzenek ©FranceInfo
Lille’deki bir evsiz karşıtı düzenek ©lille3alarue.wordpress.com
Toulouse’daki bir evsiz karşıtı düzenek ©actu.fr

İşte bu evsiz karşıtı düzenekleri insanlık dışı bulan Abbé Pierre Vakfı (Fondation Abbé Pierre), 13 Şubat 2019 tarihinde, söz konusu düzenekleri kınamak amacıyla bunları kurmuş olan belediyelere ve işletmelere altın renkli diken şeklinde olan “Les Pics d’Or (Altın Dikenler)” adındaki ödülleri bir tören düzenleyerek vermiştir.

Ödül olarak verilen Altın Dikenler (Les Pics d’Or) ©lanouvellerepublique.fr

Herhangi bir ödül töreninde olduğu gibi birkaç kategoride dağıtılmış olan bu ödüller, her bir kategoride en “insan dışı” seçilen evsiz karşıtı düzeneğin sahibine verilmiştir. Ancak söz konusu ödülleri almaya, elbette, kazanan belediyelerden veya özel işletmelerden hiçbir temsilci gelmemiştir.

İşte Altın Dikenler’in “Le Clou” adlı kategorisinden aday olarak belirlenen evsiz karşıtı düzenekler ve videonun en sonunda beliren “kazanan evsiz karşıtı düzenek”:

Sonuç olarak, geçtiğimiz yıl da “#SoyonsHumains (İnsan Olalım)” başlığı altında insanları söz konusu evsiz karşıtı düzenekleri kınamaya davet eden Abbé Pierre Derneği’nin 2019 yılındaki söz konusu yaratıcı ödül töreni, tüm Fransa’nın dikkatini çekmeyi başararak hedefine ulaşmıştır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.