29.3 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Krematoryumlardaki Artakalan Eşya Ticareti

2019 yılında, Fransa’da, vefat ettikten sonra gömülmektense krematoryumlarda yakılmayı tercih etmiş olan kişi sayısı yaklaşık iki yüz yirmi bindir. Krematoryumda, yakma işlemi gerçekleştirildikten sonra, vefat eden kişinin külleri ilgili aileye verilmektedir. Ancak bu küllere, pek çok zaman, krematoryumda yakılan kişinin vücudunda bulunan ve yanma sonucunda yok olmayan bazı materyaller dâhil edilmemektedir. İnsanlara yaşamlarında eşlik etmiş olan titan protezler, diş kuronları, altın dişler, (bakır olan) rahim spiralleri v.b.1 bazı değerli malzemeler bunlar örnek olarak verilebilr. Yakılma işleminden sağlam bir biçimde çıkan bu malzemeler, çoğu zaman ailelere danışılmadan, krematoryum işletmecileri tarafından toplanarak geri dönüşüm şirketlerine satılmaktadır.2 Bu şirketler de söz konusu malzemeleri işledikten ve dönüştürdükten sonra havacılık, otomobil veya elektronik eşya sektörlerine satmaktadırlar.

Fransa’daki krematoryumların her yıl tahminen toplamda altmış ton ile yüz ton arasındaki malzemeyi geri dönüşüm şirketlerine sattığı tahmin edilmektedir. Elde edilen toplam gelirin %20’si geri dönüşüm işlemini gerçekleştiren şirketlere kalırken, %80’i krematoryumlara kalmaktadır. Krematoryumların her birinin, satılan bu malzemelerden yıllık ortalama yirmi bin ile yüz bin avro arasında gelir elde ettiği düşünülmektedir. Bazı krematoryumlar tarafından her ne kadar elde edilen bu gelirin tamamının hayır kurumlarına bağışlandığı belirtilse de ailelerin bu gelirden hiçbir şey elde etmemeleri ve çoğu zaman ailelerden habersiz olarak bu satma işleminin gerçekleştirilmesi yapılan ticaretin etik boyutunun sorgulanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, vefatından sonra yakılmayı tercih eden insan sayısının gittikçe artmasıyla gittikçe büyümeye devam eden krematoryum pazarında, vefat etmiş olan kişiler sayesinde elde edilen bu gelir ve milyonlarca avroluk bu pazar ile ilgili daha fazla şeffaflık talep edilmektedir.

[1] Tabut üzerinde bulunan metaller de bu malzemelere dâhildir.

[2] Ancak bazı malzemeler, krematoryumlar tarafından, geri dönüşüm şirketlerine satılmadan direkt olarak bu malzemeleri kullanacak olan şirketlere de satılabilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.