Çevre ve Enerji

Cep Telefonu Geri Dönüşümü, Google ve “Greenwashing”

Google 2020 yılına kadar pek çok teknolojik ürününü geri dönüştürülmüş malzemelerden üreteceğini söyledi. Bu yazı kapsamında, teknolojik ürünlerin üretim ve tüketim aşamalarında geri dönüşümlerinin...

Bio-ekonomik krizin kazananları kim olacak?

Salgın, geçmişten devraldığımız bozuk gelir dağılımı, küresel ısınma ve iklim değişikliği, çölleşme, kalitesiz eğitim, iş güvenliği tehdidi, çevre kirliliği, göç, artan korumacılık, ırkçılık, terörizm...

Enerjide Kovid-19 Etkisi

Kovid-19 pandemisinin enerji sektörü ve ekonomiler üzerinde 2008 krizinden çok daha fazla tahribat yapacağı tahmin ediliyor. Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş, ekonomileri enerji ihracatına bağlı...

İnsan Dışkısı ile Çalışan Otobüs: Bio-Bus

İnsanların yiyecek ve lağım atıklarından üretilen gaz ile, yani biyometan gazı ile çalışan çevreci otobüsler Norveç'te ve Birleşik Krallık’ta kullanılmakta. İngilizce adı “Bio-Bus” olan ve...

Avrupa Birliği’nin Enerji Politikası: 2014 ve 2015 Yıllarında Yayımlanan Belgeler

Avrupa Birliği, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun (AKÇT) kurulmasından itibaren geçen yarım asırlık fazladır birçok konuda üye devletler arasında bütünleşmeyi sağlama hedefi içerisinde bulunmuştur....

SolarCity- Güneş Enerjisi ile Çatıdan Elektrik Üretimi

Üretilen ve henüz piyasaya sürülmeden ön sipariş (pre- order) yöntemi ile 38.000 adeti satılan “Tesla Powerwall” adlı bataryasından sonra (2016’nın ortasına kadar stokları şimdiden...

Enerji Nedir? Enerji Çeşitleri Nelerdir?

Tarihsel süreç içerisinde enerji, medeniyetlerin gelişmesinde temel bir rol oynamıştır. Bu enerji kaynaklarını verimli kullanabilen medeniyetler, gelişip diğer medeniyetleri geride bırakırken, faydalanamayan medeniyetler geri...

Türk Akımı Projesi ve Projenin Arka Planı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladamir Putin Aralık 2014’te Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Güney Akım Projesi’nin rafa kaldırıldığını açıklamış ve söz konusu projenin alternatifi olarak...

Latest news

İnsanlar ve Rejimler

Siyasiler, devleti yöneten mühim kadrolar, devlet ve toplum hayatını şekillendirecek kararlar alırlar. Alınan kararların etkileri hem bugünümüze hem de yarınlarımıza sirâyet eder. Toplum olarak günbegün belki bilerek belki de bilmeyerek tepedeki işleyişin bize dayattıklarıyla yahut lâyık gördükleri imkânlarla nefes alır nefes veririz.
- Advertisement -

Yaratıcılığın Kaybı

Size de oluyor mu bilmem ama çok uzun bir zamandır yaratıcılığımı kaybetmişim gibi hissediyorum.Sanki kurak bir toprak gibiyim, üzerime...

NEREDEYSE BEŞ SANİYE OLACAKTI

Tarihle sabittir ki, insanların kendi eliyle inşa ettiği, dini-kültürel ya da siyasi önder kültünün altında, sanrılara dayalı bir bilinçle...

Must read

- Advertisement -

You might also likeRELATED
Recommended to you

Ukrayna Krizi – Rusya’nın Enerji Kozu ve Avrupa’nın Alternatif Arayışları  

21. Yüzyıl ekonomileri pastasında en büyük dilimler arasında enerji...

Tarihte Bugün: 18 Nisan

1906 - San Fransisco kenti, 7,9 büyüklüğündeki 50 saniye...

Tarihte Bugün: 3 Şubat

1451 - Osmanlı padişahı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet)...