25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Kanada’nın Erkek ve Kadın Sayısı Eşit Olan Yeni Kabinesi

Prime Minister Justin Trudeau speaks to the crowds outside Rideau Hall after the Cabinet's swearing-in ceremony in OttawaKanada’nın yeni başbakanı Justin Trudeau, ülke tarihinde ilk kez, erkek ve kadın sayısı bakımından dengeli olan, etnik açıdan çeşitli ve genç bakanları içeren yeni bir kabine atadı.

Hem Kanada’nın çeşitliliğini hem de jenerasyon değişimini yansıtan bir ekipte bulunan bakanlar çoğunlukla 50 yaşın altındaki insanlar.

Ülke tarihindeki en genç 2. başbakan olan 43 yaşındaki Trudeau, ülkenin 23. başbakanı olarak yemin etmesinin hemen ardından muhabirlere şu açıklamayı yaptı: “Bugün sizlerin önünde tıpkı Kanada’ya benzeyen bir kabineyi Kanada’ya tanıtmak çok önemli.”

Kabineyle ilgili soru soran gazetecilere ise kararının gerekçesi olarak şu yanıtı verdi: “Çünkü 2015 yılındayız.”

Şu an uluslararası ticaretten sorumlu olan eski gazeteci Chrystia Freeland ve 20 sene önce Afganistan’dan Kanada’ya göç eden, demokratik reform vazifelerini üstlenecek olan Maryam Monsef gibi görevlerine yeni başlayan kadın bakanların birçoğu anahtar roller üstleniyor.

Canada's new Democratic Institutions Minister Maryam Monsef is sworn-in during a ceremony in Ottawa

Trudeau’nun kabinesi aynı zamanda parlementonun iki Aborjin üyesini ve üç Sih (Sihizme inanan kişi) politikacıyı da içeriyor.

Fakat başbakan, Liberal Parti’nin eski koruyucularından birkaçını da kabineye dahil etti. Bir önceki Liberal Parti lideri Stephane Dion dışişlerine atandı ve Trudeau’nun en yakın danışmanlarından biri oldu. Dominic LeBlanc ise Avam Kamarası’nda ( House of Commons) hükümet lideri rolünü üstlendi.

Trudeau, Kanada’ya uzun süre hizmet etmiş ve ülkenin en tanınmış başbakanlarından biri olan Pierre Elliott Trudeau’nın oğlu. Fakat yemin töreninde, babasının mirasını yansıtmadığını dile getirdi. “Bugünkü fikirlerim -üzgünüm baba- babamın üzerine değil, kendi çocuklarım ve daha iyi bir gelecek sağlamak için çok ama çok sıkı çalışacağımız  ülke çapındaki diğer çocuklar üzerine olacak.”

2008’den beri parlemento üyesi olan Trudeau, Ekim ayındaki federal seçimlerde merkezi Liberallere ses getiren bir zafer sağladı ve 9 yıldır iktidarda bulunan Stephen Harper’ın muhafazkarlarının yerini aldı.

Canada's new Prime Minister Justin Trudeau applauds during a swearing-in ceremony at Rideau Hall in Ottawa

Ülkenin vekaletini alan Trudeau, önceki başbakanların eylemlerini tersine çevirme fırsatını yakaladı. Bunlar arasında tartışmalı anti-terör yasasının bölümlerinin düzenlenmesi ve IŞİD’e karşı ABD önderliğinde kurulan koalisyondan Kanada kuvvetlerinin çıkarılması var.

Trudeau ayrıca kabinesine, yaptığı işlerde bağımsız olacakları sözünü verdi ve “Kabine nezdinde hükümet geri döndü” dedi.

Harper, görev süresi boyunca gücü, başbakanlık ofisi etrafında merkezileştirmesi ve kendi bakanları tarafından uygulanan politik kararları baskılamasıyla biliniyordu.

Trudeau, defalarca yeni kabinenin öncekine göre daha açık ve transparan bir yapı içinde olacağının sözünü verdi.

Liberallerin açık davetiyle Rideau Hall’a gelen yüzlerce insan, kurulan dev ekranlarda yemin törenini izledi. Böylece ilk kez bir hükümet ant içme törenine Kanada halkı da katılmış oldu.

Bakan olacak olan adayların taşınmasında alışılgelmiş bir şekilde siyah arabaların kullanılmasından kaçınan Trudeau, ailesi ve yeni kabine, Kanada valisinin resmi ofisine otobüsle geldi.

Daha sonra Trudeau, ofisin girişinde bulunan yolu kaplayan kalabalığı selamladı ve onlarla selfi çektirdi.

Prime Minister Justin Trudeau takes a selfie wih the crowds outside Rideau Hall after the Cabinet's swearing-in ceremony in Ottawa

Tören boyunca, kabineye seçilen bakanlardan bazılarına tezahürat ve destek geldi. Bunlardan biri eski savcı ve British Columbia’dan First Nations(İlk Milletler) lideri Jody Wilson Raybould.

Yeni atanan bakanlar, Liberaller olarak seçim süresi boyunca verilen sözleri yerine getirmek için ilk iş olarak çabucak verilen vazifelerle ilgilenecekler.

Göç Bakanı John McCallum, Liberallerin seçim sürecinde verdiği “yıl sonuna kadar 25 bin Suriyeli mültecinin Kanada’ya getirilmesi ” vazifesini üstlenecek.

Avukatlık eğitimi alan fakat şu an avukatlık yapmayan Catherine McKenna, bu ayın sonunda Paris’te gerçekleştirilecek olan COP 21 konferasına yeni Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı olarak Trudeau’ya eşlik edecek.

Uzun süre Liberal parlemento üyesi olarak kapsamlı bir şekilde First Nations konularında çalışan yeni Yerel İşler Bakanı Carolyn Bennett ise, yüzlerce yerel kadının kaybolma ve öldürülme davalarındaki soruşturmaların yönetiminden sorumlu olacak.

 

(Bu haber The Guardian‘dan çevirilmiştir.)

 

 

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.