28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Kanada, Çin’e Temiz Hava Satmaya Başladı

Artan hava kirliliğinden ötürü Çin’de, geçtiğimiz haftalarda kırmızı alarm verildi.

Nüfus yoğunluğu ve fabrikaların yoğun üretimi sebebiyle, hava kirliliği kış aylarında daha fazla etkisini göstermeye başladı. Öyle ki, kırmızı alarm ile birlikte okullar kapandı ve trafiğe çıkan arabalara sınırlama getirildi.

Akademisyenler ve uzmanlar tarafından, bu kirliliğin insan vücuduna etkilerini en az seviyeye indirmek için çalışmalara başlandı. Çin’de yaşayan birçok insan günlük hayatta maske kullanmak zorunda kalıyor, fakat uzmanlar bu maskelerin etkili olup olmadığı konusunda hemfikir değil.

Tüm bu tartışmalar sürerken Kanadalı girişimciler tarafından yeni bir çalışmaya imza atıldı.

Kanada’da “Vitality Air” adıyla kurulan şirket, Rocky Dağları’ndan (Rocky Mountains) alınan havayı sıkıştırarak şişelere doldurup satmaya başladı.

Çinli müşteriler tarafından satın alınan bu şişeler yoğun ilgi gördü ve 500 şişelik ilk parti mal çoktan tükenmiş durumda. Şu anda ise yeni parti mallar için birçok ön sipariş alınmış.

Şirketin kuruluşu ise tamamen arkadaşlar arasında eğlenmek amacıyla yapılan bir sohbetle başlamış. Ortaklardan biri olan Moses Lam, içi hava dolu kilitli bir poşetin Ebay’de satılıp satılmayacağı konusunda arkadaşlarıyla şakalaşıyor ve poşet 99 sente alıcı buluyor. Bunun üzerine ikinci bir poşeti daha satışa çıkarıyor ve o da satılıyor. Hemen arkadaşlarıyla birlikte çalışmalara başlayan Lam, şirketi kuruyor.

Lam: ” Şu an tüketme zamanı, çünkü bu şişelerden her biri elle doldurulmuş durumda. Sattığımız ürün temiz hava, taze olmasını istiyoruz ve bu nedenle yağa, pasa bulanmış makinelerle bu işi yapmak istemiyoruz.”

Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nden Profesör Wallace Leung, CNN’e hava kirliliği ilgili verdiği bir demeçte şunları söyledi: “İçinde temiz hava bulunan şişeleri satın almak pratik bir çözüm değil. Havada bulunan “gizli katiller” içeren parçacıkları süzmemiz gerekiyor”.

Şirket, krizi kazançlı bir yatırıma çevirmeye başladı bile.

Bu tarz bir ticari yatırımın başarılı olup olmayacağı konusunda tartışmalar devam etse de satışlar günden güne artıyor. Şirket yöneticileri, önceleri içme suyunun da şişelenip satılmaya başlandığı zamanlar birçok tartışmayı beraberinde getirdiğini fakat şu an yaygın olarak satıldığını söylüyor. Dolayısıyla temiz hava satışının da ilerde tuhaf karşılanmayacağını ifade ediyorlar.

vitality

Konu ile ilgili video:

 

Kaynak:

http://edition.cnn.com/2015/12/15/asia/china-canadian-company-selling-clean-air/

http://www.cnbc.com/2015/12/15/canadians-are-selling-cans-of-fresh-air-to-china.html

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.