25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Japoncada “Kuçisabişii” Sıfatı

Japoncada “ağız” anlamına gelen “kuçi (口)” kelimesi ile “yalnız” anlamına gelen “sabişii (寂しい)” sıfatının birleşiminden oluşan “kuçisabişii (口寂しい)” sıfatı, Türkçeye “ağzı yalnız (olmak)” olarak çevrilebilir.

Kuçisabişii sıfatı, kısaca, bir kişinin ağzının boş olduğunu ve bu kişinin ağzını doldurmak istediğini anlatmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle söz konusu sıfatı insanlar, genellikle, stresli veya sıkıntılı oldukları zamanlarda veya iki öğün arasında acıktıkları anlarda duydukları atıştırma isteklerini belirtmek için kullanmaktadırlar.

Kuçisabişii sıfatı, düzgün bir öğünden çok atıştırmalıklar için kullanılan bir sıfattır. Bu nedenle bazen restoranlarda müşterilerin, ana yemeği beklerkenki “kuçisabişii” durumlarının giderilmesi için kendilerine atıştırmalıklar sunulabildiği belirtilmektedir. Ancak, yalnızca yemekler için kullanılmayan bu sıfat, sigara için de kullanılabilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.