25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

İtalya’da Küresel Isınmayla Savaşta “Branda” Silahı

İtalya’nın kuzeyinde, Lombardiya ve Trentino-Alto Adige bölgeleri arasında bulunan Presena Buzulu, küresel ısınmadan dolayı, 1993 yılından bugüne hacminin 1/3’ünden fazlasını kaybetmiştir. Üzerinde kayak yapılan ve bu nedenle yerel halk için ekonomik gelir kaynağı olan söz konusu buzulun yok olması bu insanlar için ekonomik sıkıntılara neden olacağından dolayı, buzulun erimesinin yavaşlatılması amacıyla, Carosello-Tonale adlı bir şirketle anlaşılmıştır. Bu şirket, buzulun üzerine beyaz renkli brandalar sererek buzulu, Güneş ışınlarından korumaktadır.

İlkbaharda yaklaşık 6 haftalık bir sürede serilmesi tamamlanan brandalar, sonbaharda yine yaklaşık 6 haftalık bir sürede kaldırılmaktadır. Çalışmalarına 2008 yılında başlamış olan şirketin, kayak sezonu biter bitmez buzul üzerine sermeye başladığı brandaların her biri 70 metre uzunluğundadır ve 5 metre genişliğindedir. Söz konusu brandaların Avusturya’dan getirtildiği ve her birinin fiyatının 400 avro olduğu belirtilmektedir. Brandaların rüzgârdan dolayı uçmasının engellenebilmesi için kum torbaları kullanılmaktadır.

Söz konusu buzulun olabildiğince geniş bir yüzeyinin kapatılması için çalışılmaktadır. Projenin ilk başladığı 2008 yılında 30 bin metrekarelik bir alan branda ile kapatılırken bugün söz konusu alan 100 bin metrekareye çıkmıştır. Söz konusu projenin başarılı olduğu ve buzulun erimesini yavaşlattığı belirtmektedir. Söz konusu başarının ne kadar süre devam edeceği ise zaman ile görülecektir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.