21 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

İsveç Hükümeti’nin Filistin’i Bağımsız Devlet Olarak Tanıma Kararı

 

Kaynak: http://www.iktibasdergisi.com/wp-content/uploads/2014/10/37fdd260-94bb-11e3-8cb3-132a1309021f-5-jpg20141003192133-jpg20141003195342-300×160.jpg

İsveç’te 14 Eylül’de yapılan genel seçimler sonucunda kurulan merkez-sol hükümeti, Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıyacağını açıkladı. İsveç Parlementosu’nun 2 Ekim’de başbakanlığını onayladığı Sosyal Demokrat Parti lideri Stefan Löfven, basın açıklamasında Filistin’in bağımsız bir devlet olarak tanınacağını açıklarken,”İsrail ile olan sorunlar, uluslararası hukuka uygun iki devletli çözüm ile aşılabilir’’ dedi.

İsveç’in Filistin’i tanıması, AB üyesi iken Filistin’i tanımayı planlayan ilk ülke olması bakımından büyük önem taşımaktadır. Macaristan,Slovakya ve Polonya gibi ülkeler ise AB üyesi olmadan önce Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımışlardı.

İsveç’in tanıma kararı açıklamasına, İsrail’in cevabı hükümet kanadından gelmiştir. Başbakanlık sözcüsü Ofer Gendelman, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Başbakan Netanyahu’nun, söz konusu kararı kabul etmediğini kaydederek, Netanyahu’nun, ‘’İsveç’in Filistin Devleti’ni tanıma kararı tek taraflı bir adımdır.Tek taraflı adımlar,geçmişte imzalanan anlaşmalara aykırıdır ve barışı yaklaştırmak yerine uzaklaştır’’ ifadesine yer vermiştir.

Ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahson, ülkesinin Filistin’in devlet olarak tanıma kararından duyduğu memnuniyetsizliği iletmek üzere İsveç büyükelçisinin pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı’na çağrılacağını bildirmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında Filistin’in ‘de facto’ yani fiilen tanınmasını onaylamıştır ama Avrupa Birliği ve üye ülkelerin bu konuda bir girişimi olmamıştı. Bağımsız bir Filistin Devletinin müzakere sürecinden sonra kurulmasını isteyen Filistin, ABD ve AB’nin İsveç’in bu kararını eleştirmesi bekleniyor.

İsveç’in bu konudaki hamlesinden sonra bir diğer gelişme de İngiltere’de yaşandı. İngiliz Parlementosu’nun bu ay Filistin Devleti’nin tanınmasına ilişkin hazırlanan önergeyi oylaması bekleniyor. Parlemento’nun alt kanadı Avam Kamarası 13 Ekim’de,’’Hükümetin Filistin Devleti’ni tanımasına’’ ilişkin önergeyi görüşmek üzere bir araya gelecek. Muhalefetteki İşçi Partisi’nin Filistin Dostları Grubu Başkanı Grahame Morris tarafından hazırlanan önergenin,aynı gün içerisinde oylanması bekleniyor.Birleşik Krallık’ta devletleri parlemento değil,hükümet tanıyor.Dolayısıyla oylama sonucunun bağlayıcılığı olmayacak.Ancak Filistin’in tanınması yönünde karar çıkarsa bu parlementonun iradesini yansıtacak ve hükümeti Filistin’i tanıması için zorlayacak.

 

Emre ERDEMİR

Akdeniz Üniversitesi

Uluslararası İlişkiler

 

ANADOLUAJANSI HABERTÜRK TRTHABER

 

 

Emre Erdemir
Emre Erdemirhttps://Siyasalhayvan.com
Marmara University European Politics and International Relations Ph.D
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.