22.7 C
İstanbul
Cuma, Haziran 21, 2024

İstanbul’un sırtındaki “hançerler”

İstanbul’un yatay mimariden nasıl dikey mimariye geçişinin arkasındaki sebepleri bilmek gerekir. İstanbul’un başına gelen ilk dikey mimari örneğinin zamanın Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın önerisiyle nasıl yatay mimariden dikey mimariye dönüştüğünü de bilmek gerekir. Bütün bunların yazılı kaynaklarda yer almasını sağlayan Al Jazeera Türk ve ekibi İstanbul’daki bu değişimin derinlerine inmiş ve bizler için yazılı ve görsel olarak mükemmel bir çalışma hazırlamış. Çalışma ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

İstanbul’un silüeti parsel bazında yapılan imar değişiklikleri ile değişti. Dönemin belediye başkanının dikey olmasını istediği “Gökkafes” diğer binaların “öncüsü” oldu. İstanbul 2000’li yıllarda Sultanahmet Camii’nin minarelerinin arkasındaki kuleler ile tanıştı. İstanbul’u planlaması için göreve getirilen sonra görevinden istifa eden Prof. Dr. Hüseyin Kaptan iktidarın dikey binaları eleştirmesini “Günah çıkarma” olarak niteledi. Tarihi İstanbul kadar eski olan Roma kurallardan taviz vermeyerek silüetini korudu. İstanbul niye koruyamadı? Yanıtı İstanbul’un sırtındaki “hançerler” dosyasında.

Çalışmayı görsel ve belgelerle daha iyi sunabilmek adına bir web sitesi formatında sunmuşlar. İlk tıkladığınızda tarayıcınıza ve internet bağlantı hızınıza bağlı olarak biraz beklemeniz gerekebilir. Ancak böyle bir çalışmanın beklemeye değeceğini de belirtmek gerekir.

İşte çalışmaya ait linkler:

  1. Çalışmanın Al Jazeera Türk Web sitesindeki linki: http://www.aljazeera.com.tr/dosya/istanbulun-sirtindaki-hancerler
  2. Aşağıdaki Resimdende tıklayarak görebileceğiniz çalışmanın web sitesi içeriği: http://appsaljazeera.com/interactive/istanbulun_hancerleri/

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.