25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 24, 2024

İnsanları Daha Fazla Tüketmeye Teşvik Eden Akıllı Soğutucular

Cooler Screens adlı şirket tarafından üretilen ve belki de ilerleyen dönemlerde tüm dünyada kullanılmaya başlanacak olan akıllı soğutucular, Ocak 2019’dan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde birden fazla Walgreens mağazasında kullanılmaktadır. Söz konusu akıllı soğutucuların normal soğutuculardan farklı olarak kapak kısmında akıllı ekranı[1], tüketicileri izleyebildiği kamerası ve tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını tespit edebilmesini sağlayan sensörü ve yazılımı bulunmaktadır.

Sahip olduğu kamerası, sensörü ve yazılımı sayesinde soğutucuyu kullanan tüketicilerin yaşlarını ve cinsiyetlerini tespit edebilen[2], tüketicilerin davranışlarını ve alışveriş alışkanlıklarını istatistiksel bilgiye dönüştürebilen ve bu bilgiler ışığında ekranında “tüketici profiline göre reklam” gösterebilen söz konusu akıllı soğutucular kullanılarak müşterileri daha fazla tüketime yöneltmek hedeflenmektedir. Ayrıca, internet bağlantısı sayesinde sürekli olarak dış dünya ile bağlantılı olan akıllı soğutucuların anlık indirimler sunarak da müşterileri daha fazla tüketime teşvik ettiği verilen bilgiler arasındadır.

Söz konusu akıllı soğutucuların neye benzediğini daha iyi anlatabilmek için işte Cooler Screens tarafından paylaşılmış olan kısa bir video:

Söz konusu akıllı soğutucuların sürekli olarak tüketicileri izleyerek bilgi toplamasının tüketicileri rahatsız etmesi ve tüketim açısından aslında normal soğutuculardan daha etkili olmadığının söylenmesi, bu akıllı soğutuculara yöneltilen eleştirilerdir. Ancak akıllı soğutucuların elde ettikleri bilgilerin kişiye özel olmadığının ve depolanmadığının belirtilmesi tüketicileri az da olsa rahatlatmaktadır. Akıllı soğutucuların tüketim açısından normal soğutuculara oranla daha etkili olup olmadığını ise bize zaman gösterecektir.


[1] Söz konusu akıllı soğutucuların ekranı şeffaf değildir ve soğutucular, içerisindeki ürünleri yalnızca ekranı vasıtasıyla göstermektedir. Akıllı soğutucuların içerisindeki somut ürünü görebilmek için dolabın kapağını açmak gerekmektedir.

[2] Söz konusu yazılımın kişilerin kimliğini tespit edemediği, yalnızca kişilerin cinsiyetini ve yaşını tespit edebildiği belirtilmektedir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.