25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

İnsan Dışkısı ile Çalışan Otobüs: Bio-Bus

İnsanların yiyecek ve lağım atıklarından üretilen gaz ile, yani biyometan gazı ile çalışan çevreci otobüsler Norveç’te ve Birleşik Krallık’ta kullanılmakta.

İngilizce adı “Bio-Bus” olan ve GENeco adlı şirket tarafından tasarlanan otobüsler Birleşik Krallık’ta kullanılmakta ve şirketin verdiği bilgilere göre GENeco, İngiltere’nin Bristol kentinde yaşayan insanların ürettiği lağım ve yemek atıklarından her yıl 75 milyon metreküp lağım atığını ve 35 bin ton yemek atığını işlemden geçirmekte. Söz konusu atıkları oksijensiz ortamda, 32-420C arası sıcaklıkta 12 ile 18 gün arasında mayalandırıp bu atıklardan metan oranı yüksek olan biyogaz elde eden GENeco, daha sonra bu metan oranı yüksek gazı saflaştırma işleminden geçirerek doğal gaz ile aynı bileşime sahip ve metan oranı %98 olan “biyometan gazını” üretmekte. Daha sonra ise bu gazı söz konusu otobüsünde kullanmakta.

Yine GENeco’nun verdiği bilgilere göre her yıl üretilen biyometan gazı miktarı, 8.300 hanenin yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek miktarda. Günümüzde 450.000, o dönemde ise yaklaşık 430.000 olan Bristol nüfusunu göz önüne aldığımızda, insanların yalnızca kendi atıklarından, kendi toplam nüfuslarının %7,5’inin doğal gaz ihtiyacının üretilen biyometan gazı ile karşılanabileceği söylenebilir.

GenEco'nun Konuya İlişkin Hazırladığı İnfografik. Kaynak: www.geneco.uk.com
GenEco’nun Konuya İlişkin Hazırladığı İnfografik. Kaynak: www.geneco.uk.com

Üretilen biyometan gazı ile çalışan söz konusu otobüsün çevreye olumlu etkilerini açıklayan bilgiler ise şunlar:

  • Akciğerden kolayca geçerek kan dolaşımına karışabilen ve bu nedenle de insan sağlığına zararlı olan mikroskobik parçacıkların salınımında %97 oranında azalma,
  • Yüksek oranı asit yağmurlarına ve ise neden olan ve bitkilerin büyümesine etki eden azot oksit salınımında %80-90 oranında azalma,
  • Dizel araçlarınkine oranla %95 oranında daha az karbondioksit salınımı.

Bu nedenle de biyometan gazının, fosil yakıtlara bir alternatif oluşturabileceği düşünülmekte.

Konuya ilişkin video:

Kaynak:

GenEco Slate
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.