25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

İnek “Geğirtisi”nden Üretilen Enerji

İneklerin sindirim sistemindeki gazlardan enerji üretmek. Arjantinli bilim insanları bunu başardı. Bu aynı zamanda havaya salınan sera gazı etkisini de azaltabilecek bir “yenilik” olarak belirtilmekte. (Çünkü Arjantin’deki sayısı 51 milyonu bulan bu hayvanlardan çıkan gazlar, ülkenin toplam sera gazı salınımının %30’unu oluşturmakta)

Peki bu sistem nasıl çalışmakta? Ulusal Tarım Teknolojisi Enstitüsü (National Institute of Agricultural Technology (INTA) ) tarafından geliştirlen teknoloji, hayvanın midesinde biriken gazları bir kapakçık ve pompalama sistemi ile bir depolama aygıtına gönderiyor (hayvanın sırtına bağlanan plastik bir depolayıcı). Daha sonra da CO2 gibi diğer gazlardan ayrılan ve sıkıştırılan metan gazı kullanıma hazır bir hale geliyor.

Araştırmacı Guillarmo Berra: “Bir kere gazı sıkıştırdığınızda, doğalgaz ile aynı oluyor” diyor.

Bir ineğin günde 300 kilo’dan fazla metan üretebildiği söyleniyor. Yani araştırmacı Ricardo Buano’nun dediği gibi: “Bir haftada biriktirilen gaz miktarı bir haftada bir arabanın 100 kilometre gidebilmesini sağlayabilir.”

Aynı zamanda bir gün içerisinde üretilen gazın, bir buzdolabını 24 saat boyunca çalıştırabileceği belirtiliyor.

Yine INTA: “Şu anda bu enerji kaynağı çok partik bir enerji kaynağı değil, ancak çalışmalar 2050 yılına kadar sürdürülürse ve fosil yakıtlar 2050 yılında azaldığında, bu enerji türü bir alternatif olabilir.” diye belirtiyor.


Yazan: İbrahim Yavuz KULAKLI

Kaynak: reuters.com , courrielinternational.com

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.