22.7 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023

İletişim ve Toplum – 3. Haber Çözümlemesi

Çalışmanın önceki kısımları olan:

1. Haber Çözümlemesi için tıklayın.

2.Haber Çözümlemesi için tıklayın.

“Çalışan anneye ayda bin lira çocuk yardımı”

Gazete : Radikal

Haber Tarihi:  05/12/2014

Çalışan anneye ayda bin lira çocuk yardımı

Çalışan kadınlara çocukları 3 yaşına gelene kadar ayda bin lira bakıcı yardımı yapılacak. Sistemden 0-2 yaş arasında çocuğu olan çalışan anneler yararlanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK)  3 çocuğu özendirmek  ‘Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ni geliştirdi. Proje  kapsamında, çalışan kadınlara çocukları 3 yaşına gelene kadar ayda bin lira bakıcı yardımı yapılacak. Takvim gazetesinin haberine göre uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

BAŞKAN AÇIKLADI

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukları 36’ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, “Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir” şeklinde konuştu.

Annelik ve Kariyer 

Çözümleme

 Biyopolitik yer aldığı mekanizmalarda birtakım öngörüler, tahminler, istatistik ve global önlemlerde bulunur.  Bu öngörülerden biride doğum oranını artırmanın gelecek olduğudur. Bu noktada kadın biyopolitik için çok büyük bir öneme sahiptir ve iktidar için doğum oranı dolayısıyla kadında çok önemlidir. Günümüzde kadınlar evlenip çocuk sahibi olmaktan çok kariyer için mücadele etmektedir. Bu durum iktidar için daha az nüfus demektir oysa biyoiktidar için nüfus  ve onun kontrolü vazgeçilmez unsurlardan biridir.

İktidar kadınların evlenip çocuk yapmaları için politikalar geliştirmekte ve kurumlarıyla uygulamalarla teşvik sağlamaya çalışmaktadır ve bu haberde de bunun bir örneğini görüyoruz. İktidar  bu uygulamayla kadınların hem kariyer hem de çocuk sahibi olmaları için olanak sağlayarak cazip bir hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Buda biyopolitiğin insan türünün biyolojik zemini olarak hizmet veren insan bedeni üzerine yoğunlaştığının ve iktidarın biyopolitiği etkili kullanamya çalıştığı uygulamalar arasındadır.

Biyopolitiğin ana sorunsalları arasında yer alan üreme ve doğum konusunda yoğunlaşarak insan bedeninin kullanılmasını ve bunu disiplinel bir şekilde gerçekleştirerek nüfus artışını ve bu nüfus artışıyla birlikte iktidarın daha çok birey üzerinde etkin olmak istemesinin göstergelerindendir.

İktidar ayrıca bu uygulama ile verdiği aylık bakıcı parasıylada kadınların akrabaları veya bakıcılar için iş istihdamıda sağlayarak uygulamanın daha cazip ve başarılı hale gelme olasılığınıda artırmaktadır.

İsmail ATAYILDIZ

Kaynakça

http://www.radikal.com.tr/ekonomi/calisan_anneye_ayda_bin_lira_cocuk_yardimi-1245840

İsmail Atayıldız
İsmail Atayıldız
Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 4. sınıf
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.