28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Hong Kong’un Tabut Evleri

Dünyanın başlıca finans merkezlerinden biri olan ve ekonomik zenginliği ile tanınan Hong Kong, 2018 yılında dünyanın en pahalı şehri olarak listelenmiştir. Çin’in en zengin şehri olan bu özerk bölge, dünya üzerinde nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerler arasındadır. Bu nedenle Hong Kong’da kalacak yer sıkıntısı yaşanmaktadır ve buna bağlı olarak ev fiyatları çok yüksektir. Evlerin metrekare fiyatının 200 bin doları bulabildiği bu şehrin merkezinde, örneğin, üç oda bir salon 120 metrekarelik güzel manzaralı bir dairenin aylık kirası yaklaşık 10 bin dolardır.

Ancak Hong Kong’da yaşayan insanların tamamı bu derece yüksek bir meblağı ödeyebilecek kazanca sahip midir? Elbette hayır.

Hong Kong’un daha fakir bir yanını görebilmek için “dünyanın en yoğun nüfuslu yeri” olarak bilinen, şehrin ünlü Mong Kok adı verilen semtine gitmek yeterlidir. Burada kilometrekareye yaklaşık 130 bin insan düşmektedir. Ucuz kiraya kalacak yer arayan insanlar burada yaklaşık 200-300 dolar arası bir aylık ücret vererek tabut-evler (coffin homes) olarak bilinen yatak-evlerde kalabilmektedirler.

Boyutları genellikle 100 cm genişlikten, 100 cm yükseklikten ve 180 cm uzunluktan oluşan bu tabut-evler, kira gelirini arttırabilmek amacıyla genellikle üst üste oturtulmaktadır. Bu nedenle Hong Kong’da dar odalarda üst üste oturtulmuş iki, üç, hatta dört tabut-ev görmek hiç de şaşırtıcı değildir. Bu üst üste oturtma tekniği ile 60 metrekarelik bir alana 23 veya 25 metrekarelik bir alana 15 (hatta bazen daha fazla) tabut-ev yerleştirilebilmektedir. Yaklaşık 7,5 milyon nüfusa sahip Hong Kong’da yaklaşık 200 bin insanın bu tabut-evlerde yaşadığı tahmin edilmektedir.

Tabut-evlerde eğer “eviniz” bir pencereye denk gelmiyorsa (ki pencereli tabut-evlerin kiraları biraz daha tuzludur), doğal ışık almanız mümkün değildir. Bu nedenle tabut evlerde zaman kavramının olmadığı söylenmektedir. Eğer kolunuzda bir saat yoksa, sürekli yapay ışıkla aydınlanan bu evlerde gece ile gündüzü ayırt etmek mümkün değildir.

Çoğu zaman bir tuvaleti ve bir mutfağı onlarca kişinin paylaştığı bu tabut-evlerde insanlar sağlıksız koşullarda, farelerle ve tahtakuruları ile birlikte yaşamaktadırlar. Buna ek olarak, çoğu zaman, insanların mutfakları ve tuvaletleri yan yana bulunmaktadır ve insanlar yemeklerini tuvaletlerinin hemen yanında pişirmektedirler. Birleşmiş Milletler tarafından da kınanan söz konusu tabut-evler aslında Hong Kong’da yasa dışıdır, ancak insanların kalacak başka yerleri olmadığından Hong Kong yönetimi bu tabut-evlere göz yummaktadır.

Buraya veya buraya tıklayarak söz konusu tabut evlerin fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.