16.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

Headis: Kafa Ile Oynanan Masa Tenisi

Etimolojik olarak İngilizcede “topa kafa ile vurma” anlamına gelen “header” kelimesi ile “masa tenisi” anlamına gelen “table tennis” kelimelerinin birleşiminden oluşan “Headis” adlı spor, kısaca, “kafa ile oynanan masa tenisi” olarak açıklanabilir. Almanya’nın Saarbrücken şehrinde spor okumuş olan René Wegner tarafından 2007 yılında icat edilmiş ve kuralları belirlenmiş olan söz konusu sporun günümüzde yaklaşık 80 bin oyuncusu olduğu tahmin edilmektedir.

Headis’in başlıca kuralları aşağıda belirtildiği gibidir:

Headis Topu: Headis, “Headis Maç Topu” adı verilen, lastikten, 100 gram ağırlığında ve 50 santimetre çevresi olan özel bir top ile oynanır.

Sayılar/Setler: Bir oyuncunun 11 sayıya ulaşmasıyla bu oyuncu bir “set” kazanır. Bir oyuncunun “maçı” kazanabilmesi için ise bu oyuncunun iki set kazanması gerekmektedir. Eğer her iki taraf da 10 sayıya ulaşmış ve beraberlik söz konusu ise set uzar ve art arda iki sayı alan taraf bu seti kazanır.

Servis: Top öncelikle servisi kullanan kişinin tarafında, daha sonra ise rakibin tarafında sekmelidir. Eğer top, servis esnasında fileye veya rakip tarafın masasının ucuna çarpar ise servis tekrarlanır. Servis esnasında yapılacak başka bir hatada sayı rakibe verilir. Servis kullanılırken topu masanın üzerinde tutmak yasaktır ve topa masanın gerisinden vurulmalıdır.

Kafa Vuruşu: Masaya dokunmadan topa kafa ile vurmak serbesttir. Ancak her kafa vuruşundan sonra kafayı vuran kişi, yere vücudunun herhangi bir kısmı ile temas etmelidir.

File: Normal koşullarda filenin rakip tarafında kalan kısmında topa müdahale edilmesi yasaktır. Eğer top tamamen rakip tarafta ise topa müdahale edilemez.

Servis Hakkı: İlk servisin kimde olduğu maç henüz başlamadan kararlaştırılır ve maç esnasında servis, her üç sayıda bir el değiştirir. Eğer skor 11-10 ise servis artık her iki sayıda bir el değiştirir. Oynanan her setten sonra yeni bir sete başlanırken de servis el değiştirir.

Masaya Dokunmak: Oyuncular masaya sürekli olarak vücutlarının herhangi bir yeriyle temas edebilirler. Ancak oyuncular, topa kafaları dışında vücutlarının başka bir yeriyle vururlarsa işte o zaman sayı kaybederler.

Teoride karmaşık gibi görünen Headis’in pratikte neye benzediğinin daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki video izlenebilir:

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.