Solar Impulse 2 HB- SIB adlı uçak, toplamda 12 etaptan oluşan rotasının 5. etabını da tamamladı. Bertrand Piccard ile André Borschberg, tarihte ilk kez 2015 yılında yaşanacak “Güneş enerjili Dünya turu uçuşunu” gerçekleştirebilmek amacıyla, çalışmalarına 12 yıl önce başlamışlardı. Uçakları için, Serge Dassault dışındaki uzmanlar, “çok büyük, çok hafif ve kontrolünün bu nedenle de imkânsız olduğunu” söylemekteydi…

Bu projeyi gerçekleştirenler kimdir ?

  • Bertrand Piccard: Doktor, psikiyatrist, kâşif ve balon pilotu. İlk defa, durmadan ve balon ile gerçekleşen Dünya turunu gerçekleştiren kişi. Kendisinin, diğer aile üyelerinin mirasını devam ettirdiği söylenmekte (Büyükbabası Auguste Piccard, bir balon ile yükselerek stratosferi, babası Jacques Piccard ise, dalarak okyanusun derinlerini keşfetmişti). Bertrand Piccard, projenin kurucusu ve başkanı.
  • André Borschberg: Massachusetts Institute of Technology (MIT) mezunu mühendis. Savaş uçağı kullanmak için de eğitim almış olan bir helikopter ve uçak pilotu. André Borschberg ise projenin CEO’su.
  • Katılımcılar ve Partnerler: Solar Impulse takımı, yaklaşık 90 kişiden oluşmakta. Bu 90 kişinin içerisinde; 30 mühendis, 25 teknisyen ve 22 görev takipçisi (mission contoller) bulunmakta. Toplam partner ve destekçi sayısının da 100’den fazla olduğu söylenmekte.

Solar Impulse’ın üst bölümünde, toplamda 17.000’den fazla Güneş hücresi bulunmakta, bu hücrelerin ise günlük toplamda 340kWh’lık bir enerji toplamakta. Uçağın yüzeyi ise toplamda 269.5 m2. Uçağın performasını en üst noktaya ulaştırabilmek için, uçağın kanat genişliği olabildiğince büyütülmüş durumda. 72 metre olan kanat genişliği, Boeing 747 Jumbo Jet’in kanat genişliğinden bile fazla.

Etapların en can alıcı noktası ise, Asya Kıtası’ndan Amerika’ya geçişte olacak. Bu geçiş esnasında uçağın, 5 gün ve 5 gece boyunca, bir damla bile yakıt kullanmadan havada kalması ve önce Hawaii’ye (7.Etap), oradan da Amerika Birleşik Devletleri’ne geçmesi bekleniyor (8. Etap).

Solar Impulse 2’nin Uçuş Etapları (Kaynak: BBC)

Piccard ve Borschberg, bir yakıta bağımlı olmayan, kirletici madde salınımı yapmayan ve sadece Güneş enerjisi ile gece- gündüz yolculuk edebilen uçakları ile, Dünya’nın istenirse gereken ilham ve teknoloji ile değiştirilebileceğini göstermeyi hedeflemekteler. Hedeflerinin “uçak endüstrisini değiştirmek olmadığını” zaten kendileri de belirtmekte. Amaçları kısaca, daha parlak ve yaşanabilir bir Dünya için bir şeyler yapmak isteyen insanlara ilham kaynağı olmak.

Kaynak:

info.solarimpulse.com
www.solarimpulse.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.