16.5 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024

Google Etiket Yöneticisi Nedir? – Google Tag Manager

Google Etiket Yöneticisi Nedir? Yani Google Tag Manager olarak verilen hizmeti kısaca tanımlayalım;

Google Etiket Yöneticisi Nedir?

Google hizmeti olarak yakın zamanda oluşturulan  Google Tag Manager birkaç hesabınızı birlikte takip etmenizi (Google Analytics, Google Adwords Dönüşüm Kodları, Google Webmaster Tools vb…), ziyaretçi davranış analizi vb gibi izleme aracı olarak kullanabileceğiniz arayüzdür diyebiliriz. Birden fazla apinizi bir arada kullanmanıza olana verir.

Siteme Nasıl Eklerim?

Öncelikle Google etiket yöneticisi sayfasından (Türkçe link veriyorum dilerseniz site altından dili değiştirebilirsiniz.) giriş yapıyorsunuz. Apilerinizi, sitelerini ekledikten sonra site kod parçası veriyor bunu body arasına ekledikten sonra kullanıma hazır olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, eğer hesaplarınızı kendiniz kontrol etme olasılığınız varsa ayrı kullanmanızı öneririm. Google tag manager sayfanızda diğer kod parçalarına(api) nazaran  biraz daha yavaş açılmasına neden olmaktadır. Ziyaretçininiz hemen hemen attığı her adımı izleyerek örneğin sitenize girin kişiniz alışveriş yapmasını izlemenize yarayan dönüşüm kodlarına varana kadar ayrıntılı (webvisor mantığı) kaydeder yani birkaç hesabını bi yerde birleştiren arayüz diyelim. Performans olarak değerlendirdiğimizde olumsuz yansıdığını  söyleyebiliriz.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.