Fransa, Batı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin güneyi Alp Dağları, Pireneler ve Akdeniz ile; kuzeyi ve batısı Atlantik Okyanusu ile; doğusu ise Ren Nehri, alçak olan Ardenler, Vosges Dağları ve Jura Dağları ile çevrilmiştir.

Dağlar, nehirler ve denizler Fransa’yı Kuzey Avrupa Ovası dışında kalan her noktada kapatarak korumuştur. Bunun bir sonucu olarak Fransa’nın başlıca coğrafi hedefi, tarih boyunca saldırıların geldiği Kuzey Avrupa Ovası’nın açıklığı olan doğu sınırlarını korumak olmuştur.

Fransa sınırları içerisinde savunma amaçlı kullanılabilecek doğal coğrafi engellerin olmaması, Fransa’nın sosyal birliğini daha kolay gerçekleştirmesine katkı sağlamıştır. Bu durum da Fransa’nın tarihteki ilk modern devletlerden biri olmasını sağlamıştır.

Beauce Bölgesi, Fransa’nın merkezini oluşturur. Bölgede bulunan ve üzerinde ulaşım yapılabilen nehirleri, bölgenin elverişli iklimi, yeterli yağış miktarı ve bereketli toprakları, Fransa’yı önde gelen tarım güçlerinden biri yapmıştır.

Marne ve Seine Nehirleri’nin birleştiği Beauce Bölgesi’nin kuzey sınırında, Fransa’nın ekonomik ve politik merkezi olan Paris bulunmaktadır. Paris’in bu iki nehir üzerindeki stratejik konumu Paris’e, Beauce Bölgesi’nden Fransa ile Avrupa’nın geri kalan yerlerine ulaşan ticaret yollarını yönetme imkânı sunar.

Günümüze yakın çağlarda Fransa’ya en büyük tehditler, ülkenin doğusunda bulunan güçlü komşusu Almanya’dan gelmiştir. 1871 ile 1945 yılları arasında Fransa ile Almanya arasında üç büyük savaş yaşanmıştır. Söz konusu savaşların hepsi de Kuzey Avrupa Ovası üzerinde gerçekleşmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa, Almanya’yı daha çok Avrupa Birliği’ni kurarak kontrol altında tutmaya çalışmıştır.

Avrupa’da sorun yaratan ekonomik ve politik kriz, Fransa’nın bu kontrol altında tutma stratejisinin sorgulanmasına neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.