23.7 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 20, 2024

Fransa Cumhurbaşkanlarının Tatil Konağı: Brégançon Kalesi

Brégançon Kalesi (Fort de Brégançon), Fransa’nın Marsilya ile Nice şehirleri arasında Bormes-les-Mimosas adlı yerleşim yerinde, yaklaşık 35 metre yüksekliğinde kayalık bir adanın (daha doğrusu kayalık bir “adacığın”) tepesine inşa edilmiş bir kaledir. Günümüzdeki önemi Fransız cumhurbaşkanları tarafından yazlık tatil konutu olarak kullanılmasıdır.

Kayalıklı, yüksek ve güvenlikli olmasından dolayı bu adacık çok eski dönemlerden itibaren gözetleme ve savunma amacıyla kullanılmıştır. Daha M.Ö. 2. yüzyılda bu adacığın tepesine bir kale inşa edildiği söylenmektedir. Ancak bu dönemde henüz adacık, Fransızların toprakları dâhilinde değildir.

Fransa Krallığı’nın Brégançon Kalesi’ni topraklarına katabilmesi için 11. yüzyılı beklemesi gerekecektir. 11. yüzyılda Brégançon Kalesi’nin bulunduğu toprakların Fransa Krallığı’ndan bağımsız olan Marsilya vikontlarına ait olduğu bilinmektedir. Bu toprakların Fransa Krallığı tarafından, evlilik yoluyla, ele geçirilmesi 1257 yılında olacaktır. Bugünkü kalenin ilk hâlinin inşasının bitmesi ise 1635 yılında gerçekleşecektir.

Bu tarihi takip eden dönemlerde Brégançon Kalesi veya kalenin üzerinde bulunduğu adanın öneminde çok da büyük bir artış olduğu söylenemez. Bu önemi görebilmek için Beşinci Cumhuriyet’i (1958-[…]) beklemek gerekecektir.

Beşinci Cumhuriyet’in ilk başkanı Charles De Gaulle’ün 25 Ağustos 1964 yılında bir tören için Marsilya’ya gelip, beklenmedik bir biçimde, bu kalede konakladığı bilinmektedir. Daha sonra, 5 Ocak 1968 tarihli resmî bir karar ile kale resmî konaklama yerine dönüştürülecektir ve dönemin Kültürel İşler Bakanlığı’nın (günümüzde Kültür Bakanlığı) yönetimine verilecektir. Yine bu dönemde Fransız bahriyesinin (Marine nationale) de mimarlığını yapan Pierre-Jean Guth’a kaleyi yaşanabilir bir yere dönüştürebilmesi için görev verilir. Guth’un gerçekleştirdiği restorasyon sonrasında kale, artık Fransa cumhurbaşkanları tarafından yazlık konut olarak kullanılmak için hazırdır.

Charles de Gaulle’den sonra gelen tüm cumhurbaşkanları (Georges Pompidou, Valéry Giscard d’Estaing, François Mitterand, Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy, François Hollande ve Emmannuel Macron) bu kalede yazın konaklamışlardır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.