26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

“Enfobezite” Kavramı Ne Demektir?

İnsanlığın son 30 yıl içerisinde ürettiği bilginin son 2.000 yıl içerisinde ürettiği bilgiden daha fazla olduğu ve günümüzde tüm dünyada paylaşılan bilginin her dört yılda bir ikiye katlandığı belirtilmektedir. İşte “enfobezite”, bilginin ve paylaşımın bu derece arttığı günümüz teknoloji, iletişim ve şirket çağında ortaya çıkmış olan bir kavramdır.

Enfobezite[1] kavramı “bilgi” anlamına gelen “enformasyon” ve “aşırı kilolu olma durumu” anlamına gelen “obezite”[2] kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Enfobezite, kısaca, insanların günlük hayatlarında aşırı fazla bilgi[3] tüketmelerinin veya aşırı fazla bilgiye maruz kalmalarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini anlatmak için kullanılmaktadır. Enfobezitenin insan sağlığını, özellikle psikolojik açıdan, bireysel ve toplumsal seviyelerde ve çeşitli biçimlerde olumsuz etkilediği belirtilmektedir.

Sürekli olarak dış dünyadan mesaj veya bildirim alan insanların, dış dünyadan kopmamak ve sürekli olarak mesaj ve bildirim almaya devam etmek istedikleri söylenmektedir. Bu durum da insanlarda “bir şeyleri kaçırma korkusu” (İngilizcede “Fear of Missing Out (FOMO)”) adı verilen bir kaygının gelişmesine neden olmaktadır. Bu kaygı, insanları günlük hayatlarında daha stresli yapmaktadır ve sürekli olarak bildirimlere ve mesajlara maruz kalan insanlar, gün içerisinde yapmak istedikleri şeylere tam olarak odaklanmakta sorun yaşamaktadırlar.

Ayrıca insanların sürekli olarak mesaj ve bildirim almalarının, paradoksal bir biçimde, toplumsal iletişimi öldürdüğü belirtilmektedir. Yani enfobeziteden dolayı insanların toplum içerisinde gittikçe daha zor iletişim kurmaya başladıkları ve böylece gittikçe daha fazla yalnızlığa itildikleri söylenmektedir. Bu da toplum genelinde sosyal paylaşımın azalmasına ve yalnızlığa itilen insanların sayısının gittikçe artmasına neden olmaktadır.


[1] Enfobezite kavramı Türkçede genellikle “infobezite” olarak yazılmaktadır ancak Türkçeye Fransızcadan gelmiş olan “information” kelimesi Türkçede “enformasyon” olarak telaffuz edildiği için bu yazıda “infobezite” yerine “enfobezite” kullanılmıştır.

[2] Genellikle Vücut Kitle Endeksi değeri 30 ve üzeri olan kişiler için “obez” sıfatı kullanılmaktadır.

[3] Bu “bilgi” tüm dünyayı veya ulusu ilgilendiren büyük bir gelişme olabileceği gibi yalnızca mesaj ve bildiri alan kişiyi ve onun özel ve/veya iş çevresini ilgilendiren çok daha küçük bir gelişme de olabilir.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.