23.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 19, 2024

(En Sık Karşılaşılan) Kaykay Çeşitleri Ve Bunların Hangi Amaçlar İçin Kullanıldığı

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki bu yazıda anlatılan kaykay çeşitlerine daha pek çok çeşit eklenebilir. Bu yazıdaki amaç, en sık karşılaşılan kaykay çeşitlerini açıklamaktır. Ayrıca aşağıda, bir kaykay çeşidinin genellikle ne amaçlar için kullanıldığı açıklanmaktadır. Hangi kaykay çeşidinin hangi amaçlar için kullanılması gerektiği konusunda bir şey söylenmesi mümkün değildir. Hangi kaykay türünün ne amaçlar için kullanılacağı, o kaykayın kullanıcısının tercihine kalmıştır.

Cruiser Board (Cruiser Skateboard)

Genellikle tek bir tarafı (kıç tarafı) kıvrık/kalkık olan kaykay çeşididir.1 Standart kaykaya (skateboard) yakın boyutlarda olanları ve standart kaykaydan daha küçük olanları mevcuttur. En ufak ve plastik olanları “penny board” olarak adlandırılmaktadır. Tek bir tarafı kıvrık/kalkık olduğundan dolayı akrobatik hareketler için (iki tarafı da kıvrık/kalkık olan) standart kaykaya oranla daha kullanışsızdır. Longboard’a oranla kısa olan gövdesinden dolayı uzun mesafede, longboard’a oranla, daha yorucudur. Penny board’lar ve bunlarla aynı boyutlarda olanları, taşıma pratikliğinden dolayı, kısa mesafe ulaşımda tercih edilmektedirStandart kaykay boyutlarında olanları ise daha çok orta mesafe ulaşımda tercih edilmektedir.

Boyutları standart kaykaya (skateboard) yakın olan bir cruiser modeli.
“Penny board” olarak adlandırılan küçük ve plastik cruiser modeli.

Longboard

Hiçbir ucu kıvrık/kalkık olmayan, uzun gövdeli kaykay çeşididir. Diğer kaykak çeşitlerine oranla gövdesi daha uzundur ve bu gövdesi sayesinde kullanıcısının ayakları, üzerine rahatça sığmaktadır. Boyutları sayesinde yüksek hızda kullanıcısının dengesini bozmamaktadır. Düz gövdesi sayesinde hava sürtünmesini minimize etmektedir. Ayrıca ön ve arka tekerleri arasındaki mesafe fazla olduğundan dolayı, uzun gövdesi esneyerek darbeleri kullanıcısına olabildiğince az hissettirmektedir. Bu nedenlerden dolayı kullanıcısını uzun mesafede yormamaktadır ve düz zeminde az enerjiyle uzun mesafe katedilmesini sağlamaktadır. Longboard, günlük hayatta uzun mesafe ulaşımda ve yokuş aşağı yarışlarda tercih edilmektedir.

Longboard çeşidi uzun ve düz bir gövdeye sahiptir.
Longboard çeşidi uzun ve düz bir gövdeye sahiptir.

Skateboard

Herkes tarafından bilinen, kıç ve baş uçları kıvrık/kalkık olan standart kaykay çeşididir. Boyu ne çok kısadır ne de çok uzundur. Her ne kadar kısa ve orta mesafe ulaşımda da kullanılıyor olsa da asıl kullanım alanı, kıvrık/kalkık uçlarından dolayı, akrobatik hareketlerdir.

Her iki tarafı da kıvrık/kalkık olduğundan dolayı akrobatik hareketlerde tercih edilen standart kaykay “skateboard”.

Waveboard

İki tekerli olan ve kullanıcısının bir ayağıyla yerden destek almasıyla değil de ayaklarını öne ve arkaya hareket ettirmesiyle ilerleyen kaykay çeşididir. Kullanıcısının fiziksel hareketleriyle kolayca yön değiştirebildiği için akrobatik amaçlı kullanılması zordur ve tehlikelidir. Ayrıca iki tekerli olduğundan dolayı gövdesi, küçük bir denge kaybında zemin ile temas ederek kaykayın bir anda durmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yokuş aşağı yarışlarda kullanılması da tehlikelidir. Günlük hayatta kısa mesafe ulaşımda veya yalnızca spor yapmak amacıyla kullanılabilir.

Yalnızca iki tekere sahip olan ve ayakların öne-geriye hareket ettirilmesiyle ilerleyen kaykay çeşidi “waveboard”.

[1] Cruiser board’ların iki tarafı da kıvrık/kalkık olan çeşitlerinde kıç tarafı, baş tarafına oranla daha kıvrıktır/kalkıktır.

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.