25.8 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

Edvard Munch: Katil (1910)

Dışavurumcu (ekspresyonist) sanatçı Edvard Munch’un (1863-1944) bir canavar modeli ortaya koyma arayışları, 1910 yılında sanatçının “Katil” adlı tablosunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle “Çığlık” adlı tablosu ile tanınan Norveçli sanatçının “Katil” tablosu, 94 santimetre genişliğindedir ve 154 santimetre uzunluğundadır.

Söz konusu tablonun yapımında Edvard Munch, Norveç’in ünlü katili Kristoffer Nilsen Svartbækken Grindalen’den (1804-1876) esinlenmiştir. Kristoffer Nilsen Svartbækken Grindalen, taşra yolunda kızağıyla evine dönmekte olan 19 yaşındaki bir genci baltayla öldürdükten sonra yakalanarak idama mahkûm edilmiştir. Cinayetin işlendiği yerde 1876 yılında baltayla idam edilen ve idamını yaklaşık 2500 kişi izleyen katilin tabutu, idam edilen suçlularda uygulanan gelenek doğrultusunda, mezarlığın kapısından geçirilmeyerek duvarının üzerinden mezarlığa sokulmuştur ve mezarlık içerisinde bulunan diğer mezarlardan uzakta bir yere gömülmüştür.

Munch’un, Kristoffer Nilsen Svartbækken Grindalen’den esinlenerek resmettiği “katil”, tabloyu inceleyen kişiye direkt karşıdan bakmaktadır ve ona doğru yürümektedir. Bu da tabloya bakan kişiyi huzursuz etmektedir:

Edvard Munch’un “Katil” adlı tablosu. ©fr.artsdot.com
SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.