21.8 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 24, 2024

Davostan Çıkarılan Dersler

Geçtiğimiz on yılın içerisinde Dünya’da dengeler adına birçok şey değişti  ve değişmeye devam ediyor. Avrupa’daki ekonomik kriz, Çin’in ekonomik büyümesi, Amerika’nın bütçe kısıtlamalarıyla girdiği ekonomik daralma, Almanya’nın krizlerden güçlenerek çıkması gibi birçok gelişme sayılabilir. Rusya’nın son 10 yıldaki gelişimi, son değişimler ile yavaşlamış olsa da gözle görülür seviyede. Bununla ilgili Dünya Ekonomik Forumun’da bir grafik yayınlanmış. Bu grafiğin verdiği mesaj ise çarpıcı:

Grafiğe bir göz atacak olursak, Çin’in 2005-2013 yılları arasında azalarak da olsa kasasına fazla para koyduğunu görüyoruz. Almanya için yapılan istikrar yorumları ise haksız değil. Bu ekonomisinin güçlenerek bu süreçten çıktığı anlamına da gelebilir. Aynı zamanda Merkel de henüz ekonomik krizin üstesinden gelemediklerini ancak kontrol altında aldıklarını belirtiyor bulundukları toplantıda. Büyümüş olan ekonomileri  bir kenara bırakacak olursak, son on yılımızı büyüyemeyen ekonomilerin daha fazla etkilendiğini söyleyebiliriz. Amerika’nın pastadan istediği payı alamaması mı dersiniz buna bilemem ancak Amerika’nın yanında İngiltere’nin de aynı sorunlardan mustarip olması ve aynı dönemde Ortadoğu’daki karışıklıkların çıkması değişen dengeleri mi simgeliyor orasını da okuyucuya bırakmak gerekir.

Davos’un bir başka yönü ise “Daha fazla fon” isteğiyle toplantılarda sesini duyuran WHO yani Dünya Sağlık Örgütü. Salgınlarla ve temel insan sağlığının sağlanmasıyla ilgili mücadelede son yıllarda fon sıkıntısı çeken örgüt, toplantıda bununla ilgili çeşitli sunumlar yaptı. Aynı zamanda UNICEF’in de temel eğitim sağlanması ile ilgili sunumları oldu. UNICEF’in izleyicilere sunduğu bir video ise kendi hesabından paylaşılmış durumda vaktinizi ayırıp izlemenizi tavsiye ederim:

Davos’taki gelişmeler Dünya ekonomisini yakından ilgilendiren gelişmelerdir. Bunun bir kanıtı da geçtiğimiz on yıldaki grafik verileridir. Bu grafikte verilen bilgiler sadece ilgili ülkeleri değil grafiğe dâhil edilmemiş diğer  tüm ülkeleri de yakından ilgilendirmektedir.

Ahmet Aydın

 

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.