28.2 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 25, 2024

City Pop: Size Neşe Verecek Olan Müzik Türü

J-Pop ile karıştırılmaması gereken City Pop (Japoncada “シティポップ”), 1970’li ve 1980’li yıllarda Japonya’da ortaya çıkıp gelişmiştir. Daha sonra, 2000’li yılların başlarında ortadan kaybolan City Pop, 2010’lu yıllarda tekrar keşfedilmiştir.

Söz konusu türün kökleri “Japonya’nın The Beatles’ı” olarak bilinen Happy End adlı folk rock grubuna kadar gitmektedir. Her ne kadar Happy End adlı grup tam olarak City Pop türünde müzik yapmamış olsa da bu müzik türünün temellerini atmıştır. Atılan bu temel üzerine, ilerleyen yıllarda, Tatsuro Yamaşita ve (Happy End eski üyesi) Eiiçi Ohtaki gibi ünlü City Pop isimleri ortaya çıkmıştır.

Tam olarak bir kalıba sığmayan City Pop’un kesin olarak hangi müzik türüne ait olduğunu söylemek maalesef oldukça zordur. Bu müzik türü kimilerine göre o yıllarda Batı dünyasından gittikçe daha çok etkilenen Japon müzik kültürünün Batı müziği ile karışımıdır. Kimileri ise bu türü Japonca sözlerin funk, disko, rock ve jazz müzik türleri ile sentezlenmesi olarak anlatmaktadır. Ancak, her ne kadar City Pop’un hangi türe ait olduğu kesin olarak anlatılamasa da bu türün mutluluk yaydığı ve şehirli (urban) olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu mutluluğun ve şehirliliğin temel nedeni ise 1980’li yıllarda yükselişte olan Japon ekonomisidir. Yani, tam olarak, refah seviyesi gittikçe artan Japonların eğlenme istekleridir.

City Pop türünün neye benzediği, aşağıdaki şarkılar dinlenerek daha iyi anlaşılabilir:

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.