25.4 C
İstanbul
Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Çin ’den Harita Hamlesi

Geçtiğimiz hafta Çin kendi topraklarını gösteren yeni bir harita yayınladı. Ancak bu harita daha önce yayınlanan haritalardan biraz farklı. Çin’in, Güney Çin Denizi’ndeki hak iddia ettiği ve Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan gibi çeşitli ülkeler ile çekişmeli halde olan bölgeler bu haritayla birlikte bütün olarak Çin’in toprakları olarak gösterilmiş. Daha önceki haritalarda bu yerler haritanın altında bir kutu içerisinde gösteriliyordu. Bu hamleyle birlikte Çin kendi vatandaşlarının artık Çin topraklarını bütün olarak görebileceğini iddia ediyor.

Eski haritalarda 9 kesik çizgi ile demarkasyon yapan Çin, bu haritadaki demarkasyonunda bu çizgilerin sayısını 10’a çıkarmış oldu.

Filipinler Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Charles Jose bu yeni haritanın “Çin’in açıkça uluslararası hukuka aykırı olan mantıksız yayılmacı iddialarını gösterdiğini” söyledi.

Çin’in bu yeni haritası sadece Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı yerleri kendi egemenliği altında göstermekle kalmıyor aynı zamanda Hindistan’ın Arunachal Pradesh bölgesini de kendi egemenliği altında gösteriyor.

Hunan Map Press/Xinhua

The Economist’in hazırladığı Çin’in sınır problemlerini özetleyen İngilizce bir video-grafik için bkz.:

Ali Murat Kurşun tarafından kureselcatismalar.com’da yazılmış ve paylaşılmış, siyasalhayvan.com tarafından alıntılanmıştır.

Bu yazı gerekli izinleri alınarak kureselcatismalar.com web sayfasından alınmıştır. Lütfen yazarın diğer yazıları için bu sayfayı ziyaret ediniz. Yazının linki aşağıdaki gibidir:

http://www.kureselcatismalar.com/cinden-harita-hamlesi

 

SON YAZILAR
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.